اگر به کسی علاقمند شدیم...؟

3- هر کسی سرنوشت خودش را دارد و خدا باید ازدواج هر کسی را از راهی که خودش بلد است جور کند.
4- گاهی کسی را داریم که بشود واسطه کرد و از طرف خودش دختر را معرفی کند و باز نتیجه را به خدا بسپاریم.
5- در افقی بالاتر که بایستی امام رضا علیه السلام فرموده اند:
هرگاه قصد ازدواج داشتی دو رکعت نماز استخاره بخوان و دعا کن : خدایا من در اندیشه ازدواج هستم، خودت همسری پاکدامن، نگهدار مال، آبرو، زیبا و فرزند آور نصیبم بفرما.
نماز استخاره و 2 رکعت نماز حاجت خصوصا در مسجد بسیار موثر است.
6- آنچه کمک به ازدواج یک دختر میکند و دعای عملی او حساب می شود تقویت زن بودن اوست:
زن یعنی معنویت و نجابت، یعنی گرمی و نرمی و مهربانی
زن یعنی یکپارچه هنر و هنرمندی
یعنی پر کاری و پر تلاشی و هدفمندی
یعنی بی تعلقی به دنیا و بی توقعی از مردم
سادگی توام با زیبایی
انس با خانه و زندگی
همه میدانند که هم دختر زیاد هست و هم پسر.
خصوصا با نسلی روبرو هستیم که آمار پسر هایش کم کم بیشتر از دخترها شده است.
اما همه به دنبال شایستگانی هستند که آوازه هنر و ادب و اخلاق و نجابت و ساده زیستی و هنرمندی هایشان در بیتوته منزل شنیدنی است.
پس کار را باید از افقی بالاتر درست کرد.
 
- همه حرفهاتون رو قبول دارم. ولی یعنی چی که کار رو باید از جای دیگه درست کرد؟ هنر و نجابت و اخلاق و... چیزاییه که اطرافیانم در مورد من میگویند، پناه بر خدا. ولی واقعا این برام سوال بود که دختر نمیتونه در این شرایط کاری کنه؟
...
-
موفق و سلامت باشید
 
هر روز و هر ماه خبر ازدواج و عروسی و شادی دوستانمان را یکی پس از دیگری می شنویم همه دارند ازدواج میکنند و انشا الله که خوشبخت می شوند. پس جای نگرانی نیست. نگرانی وقتی است که خواستگاران خوبی می آیند و ما با بعضی رفتارها و گفتارها و توقعات نابخردانه آنها را فراری میدهیم.
برایتان در اولویت است که کاری کنید ارتباطات در حداقل ممکن باشد و حواستان به کار و درس و برنامه های لازم زندگی تان باشد.هر قدر هم ارتباطات کاری و کلاسی و غیره خوب باشد. دل آدمی دست خودش نیست. باید با ندیدن و قطع ارتباط به تعادلش واداشت.
چیزی که زیباست جوانی است سلامتی است حیات و زندگی است.
آنچه که زیباست: مفاهیمی مثل مهربانی و صداقت و کرامت و خوبی است و اینها همه معنی خداست.
خداست که زیباست و همه اسما و صفاتش
و ما فریب قطعه ای زیبایی نصفه و نیمه را در بندگان میخوریم
خدا جلوه های زیبایی اش را همه جا پراکنده است
شما هم جلوه خدا هستید و ژر از زیبایی
اما نباید کسی گول تعلق بیش از حد به شما را بخورد
چون شما عیب و ایراد و کم و کاستی هم دارید و او نمی داند.
چون بی نقص نیستید
اگر دل را فقط به زیبایی های مطلق خدا بسپرید
و لباس فانی جوانی دلتان را نبرد
زندگی خوبی را خودش برایتان در نظر میگیرد. همین هایی که امروز عاشق و شیدا میشوند و فردا که ازدواج کردند وازدگی و تنگ خلقی از خود نشان میدهند برای این است که فکر می کنند با یک موجود بی نقص قرار است پیوند بخورند. در حالی که همه نقص و اشکال داریم و همه باید با حقیقت هستی یعنی خدای خوبمان پیوند بخوریم و چهار روزه عمر را چه در تجرد و چه در تاهل با خوبی و بزرگواری و سلامتی طی کنیم. هر کدامش یک نوع امتحان است و هر کدامش به زودی میگذرد و تمام می شود و همسران بهشتی و زندگی پاک و شاد ابدی در انتظار است.
به هر حال یک امکان هم اگر برای معرفی داشتید امتحان کنید.
مثل امام حسین علیه السلام در دعای عرفه بگویید: اللهم اغننی بتدبیرک لی عن تدبیری و عن اختیارک باختیاری و اوقفنی علی مراکز اضطراری
خداوندا! با تدبیر خود از تدبیرهای ناقصم بی نیازم فرما و اختیارم را به دست تو می سپرم نه به دست خودم. خدایا مرا به ریشه های اضطرار و بیچارگیم واقف کن .
/ 18 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ادیب

خوب البته من هیچ اصراری روی نظر خودم ندارم. میتونید برید جلو محکم بهش بگید که با من ازدواج میکنی؟ میتونید براش دسته گل بفرستید. میتونید مثل خیلی ها دو سه سال دوروبرش بچرخید و بگید و بشنوید و هر چه خواستگار دارید رد کنید و ... بلکه حالیش بشه میتونید اصلا نرید در خانه خدا و هر کاری از دستتون بر میاد بکنید حتی میشه سالها غصه خورد و گریه کرد و پژمرد یه پیشنهاد هم این بود که در گروه طرح کنید تا همفکری دیگر دوستانتان را هم بشنوید. ببینید کسانی که به خوشی و خرمی هر روز ازدواج میکنند و زندگی خوبی دارند کار خاصی کردند یا چطوری شد که اینطوری شد؟ اصلا ببینید آیا همه اونهایی که بالاخره به هر قیمتی بودازدواج کردند خوشبخت هم هستند؟ یا دیروز برای این خواسته جیغ و هوار میکردند و امروز برای رسیدن به خواسته های دیگر؟ البته اطفالی هستند که هرگز عادت ندارند که در امری "نه" بشنوند یا با در بسته روبرو بشوند و اگر بشوند ...... وااااای

ادیب

سلام به دوستی که سوال خصوصی پرسیده اند و نمونه ای از کسانی هستند که با وجود استجابت دعای تاهل برایشان، اما شاد و خوشبخت نیستند چون فقط به خواسته هایشان فکر می کنند. در دوره های تفکر دوستان تفاوت های طفل و بالغ را بررسی میکنند. طفل فقط به نیاز خودش فکر میکند و نمی تواند و نخواسته است که دیگری را بفهمد و شرایط او را درک کند. کسی که همسری کم حرف دارد میتواند با هزار نق و ناله زندگی خودش و او را خراب کند و می تواند یکبار برای هیشه او را بشناسد و بفهمد. مثل این است که شما به کسی که از دو پا محروم است مرتب گله کنی و تحت فشارش قرار بدهی که اگر مرا دوست داشتی از اینجا تا پارک لاله با من پیاده روی میکردی. اگر به توانایی ها و خاصیت های زیادی که این مرد در زندگی دارد کمی اهمیت بدهید، اگر هنوز میشود با او نشست و چایی (دم نوش گیاهی) خورد و لبخند زد، اگر هنوز پاسبان خوب زندگی و مسئول خرید و باربر و نان آور و شریک و همدم و ... هست، چرا خودتان را جای خیلی ها نگذارید که آرزوی یک همسر سالم و نماز خوان را دارند و فقط گلایه کنید؟ مگر در این دنیا هزار و یک دوست برای گفتن و شنیدن و رفتن و آمدن و خرید و کوه و .. پیدانمی شه؟

الف.با

سلام خىا قوت كاش تو سايت مدرسه اهل بیت تاریخ مهلت دادن پروژه های کلاسهای این ترم رو می نوشتند. [گل]

الف.با

راه درمانش هم همینه... ذات زن با عاشق مرد نامحرم شدن انگار هماهنگی نداره... مگر اینکه بقول خانم ادیب بهش پرو بال داده باشه و خودش خواسته باشه زن غرور ذاتی ای در مقابل جنس نامحرم مردداره که اگر این غرورش رو حفظ کنه و در مقابل بال بال زدن احساسش با عقلش و غرورش به دل و احساسش اجازه نده که پاشو از گلیمش جلوتر ببره....دچار چنین چیزی نمیشه...یا در همون آغاز که میخواد بشه مهارش میکنه و به احساسش میگه: این من هستم که باید در اختیارت داشته باشم نه تو منو!

پاتوق بچه شیعه ها

سلام ما در پاتوق بچه شیعه ها افرادی که مشاوره کودک ونوجوان بدن نیاز داریم قبلا از شما درخواست کردم ولی جواب ندادید

ادیب

سلام اگر دوستان فرصت دارند هم برای کمک به دیگران هم تقویت تجربه های خودشان میتوانند اعلام آمادگی کنند.

هاشمی

سلام چگونه ممکن است خصوصیات اخلاقی کسی را بدون حرف زدن و نشست و برخواست و سؤال از او و تحقیق درباره ی او پیدا کنیم و عاشقش شویم من دوستانی دارم که گول همین ظاهر موجه را خوردند و الان پشیمونن بهتر است خودمان را به خدا بسپاریم و فقط دعا کنیم حضرت مادر سلام الله علیها : هر کس عبادت های خالصانه اش را به درگاه خدا بالا بفرستد خداوند بهترین قسمت هایش را بسوی او می فرستد حال از خودم می پرسم : تو برای خدا چه کرده ای ؟ آیا شرط را بجا آوردی که منتظر جواب شرطی ؟ مگر ما از خدا طلبی داریم که خود را محکوم می دانیم اگر از تجرد خود استفاده نکنی دیری نمی پاید که به جمع متاهلان می پیوندی و آرزوی بازگشت را در سر می پرورانی!!! اگر از الانت راضی نباشی مطمئن باش متاهل هم که بشوی باز هم انسانی ناراضی هستی

دغدغه مند جوانان

سلام. با احترام من فکر میکنم از نوع جوابی که مشاور محترم داده اند زیاد نمیشود درک شدن شرایط مشورت طلب را دید. از سوال این دو دختر عزیزم معلوم است که افرادی اهل این نیستند که بخواهند گل برای طرف مقابل بفرستند یا بروند محکم جلو و بگویند با من ازدواج میکنی و بقیه گزینه هایی که مشاور عزیز گفته اند ممکن است انجام شود. قطعا این دختر خوب نمیخواسته اند همچین کاری بکنند و به همین خاطر امده اند مشاوره میطلبند. من فکر میکنم یک مشاور خوب ابتدا باید موردهای شخصی را دقیق بفهمد و راهکار پیش پا بنهد و کمکشان کند در رسیدن به خواسته های مشروع . نه اینکه با خشونت یک حکم کلی صادر کند برای همه و طوری صحبت کند که فلکر کنند چه کار بدی و گناهی انجام داده اند که از فرد متدین و اخلاقی خوششان امده! من فکر میکنم همینها بیشتر جوانان را از دین زده میکند. این بکن ها و نکن ها و نفهمیدن ها و انگهای کار بد زدن به آنها من دیده ام دخترانی را که علاقمند به پسر مناسب و اهل کمالاتی شده اند و با هوشمندی و مدیریت توانسته اند هم به صورت غیرمستقیم علاقه خود را نشان بدهند و هم شان و ارزش و حیای خود را حفظ کنند حداقل این است که خانمهای مذهبی که این قدر

دغدغه مند جوانان

واقعا نظر مشاور عزیز و محترم رو میخونم خشونت قضاوت درش موج میزنه. معلومه اصلا سوال این دو دوستمون رو درک نکرده. اصلا نوع شخصیت این دو دوستمون رو درک نکرده. اینها که نمیخواهند به هر قیمتی ازدواج کنند. دارند دنبال راهکار مناسب میگردند فکر میکنم یک مشاور خوب باید بهتر بتونه دیگران را بفهمد و درک کند البته از انتقادات من امیدوارم دلخور نشوید. اخه اینجور مشاوره ها بعضا به علاقه جوانان خوبمون به دین و ادمهای دیندار هم کم میکنه و به دین ضربه میزنه