نظم در امور منزل

 یعنی آدم اگر مجبور باشد می تواند انجام دهد. مجبور یعنی فکر کند باید برسد. و خودش را مطمئن کند که اگر نرسد چه می شود و چه نمی شود!

بحث دوم این است مداومت. یک سری امور را لازم نیست آدم روزانه انجام دهد. مرتب کردم کابینت ها و چیدمان منزل و وسائل موجود در مکانهای مختلف منزل -ولو انسان خیلی هم متنوع باشد- کاری روزانه نیست. پس از قانون فلقت رو قورت بده استفاده می کنیم و یک روز صبح تابستانی از خودمون و یکی از دوستان خوش سلیقه مون دعوت می کنیم که بیاد و با هم دکور بیرونی و درونی منزل رو ساماندهی کنیم. اگر با ان راحت بودیم فبحال اگر نه دوباره مثل اول سامان می دهیمشان.

بحث سومی که خیلی مهم است تعادل است. اینکه چه کسی چند ساعت از زندگی اش را به امور خانه اش می گذراند و چگونه اهمیت ندارد اما اینکه من اگر بخواهم کدبانوی خوبی نیز باشم در کنار بانوی تمام امور بودنم نیاز به الگوی خوبی دارم که البته با شرایط شخص به شخص افراد قیچی می خورد و قالب تن آنها دوخته می شد.

ما حتی مثل خواهرهایمان نیستیم. من هم خواهر بســـــیار کدبانوی نمونه ی خوش دستپختِ تمیز منزلِ نظیفی دارم! در غذا پختن الگوی من است. در اینکه همیشه شام های متنوع دارند. همیشه خانه اش را جارو می کند به فکر تمیزی
دستشویی و حمامش است این ها برای من خیلی خوب است. باعث می شود که من هم به فکر بیفتم که خانم خانه باید این ویژگی را داشته باشدا یک وقت فکر نکنی کارگاه بذاری و همایش بری و مسجد بری و دانشگاه بری و ... دیگه کارهای خانه مهم نیست! اما آیا به اندازه ی خواهرم وقت میگذارم؟ ابداً. چون مقاصد و برنامه های آدم تاثیر می گذارند برروش رسیدگی به کارهایش.

در اینجا بحث چهارمی مطرح می شود به نام سرعت. آیا ما می رسیم به اندازه ی خواهران عزیزمان وقت پای این کارها بگذاریم؟ نه. آیا می شود که نگذاریم و از انجام آن سرباز کنیم؟ باز هم نه. پس چه کنیم؟

انتخاب راه های میانبر. اینکه غذا را به جای 4 ساعت در آشپزخانه ایستادن و هم زدن در یک ساعت یا نیم ساعت آماده کنیم. چه کسی گفته که وقت زیاد گذاشتن برای پختن غذا را خوشمزه می کند؟! نخیر محبت است که با غذا آمیخته می شود و آنرا لذیذ می کند محبت به تک تک اهالی خانه. به نیت دار بودن غذا. به سفره ی ائمه بودن غذا.

به جای اینکه از وقتهای زنده روزانه مان برای شستشوی دستشویی و حمام استفاده کنیم شب مقداری پودر رخشا بریزیم و صبح در اندک زمانی برقی به آنها بندازیم که خودمان را در کف آن ببینیم!

کار منزل زمان گیر نیست. من یک بار گفتم ظرفهای 4 روزم را یک بار شستم! آن کار فقط یک تجربه ی جالب بود وگرنه نه در نظم دیگر امور در آن روزها به من کمک کرد و نه ... زمانی را که 1/4 باید هر روز صرف می کردم را در 4 برابر یک روز هدر دادم!!!!

پیدا کردن میانبرها کار در خانه را به شدت از حالت تکلّف خارج می کند و نظم داشتن را تفریح و بازی ای قرار می دهد برای بانوان.

به نظر می رسد تیپ ما بانوان -یعنی شما و خودم رو می گما- بهترین زندگی را می تواند برای خود داشته باشد چه اینکه نه مطلقاً شاغلیم که هول و ولای کارهای نرسیده مان را در منزل و محل کار داشته باشیم و نه مطلقاً در خانه ایم که غصه بطالت وقتمان را بخوریم. ببخشید که مطوّل شد عرایضم.

با آرزوی بهترین نظم ها در ساختار ساحت فردی و جمعی شما

/ 6 نظر / 256 بازدید
خانزاده

سلام. نكات خوب و كاربردي‌اي بود. ممنون

مونس

سلام استاد سرعت مهم است اما کاش ادم را همراهی کنند و توقع روزمرگی را نداشته باشند

شکوهی

یکی از کارهایی که خیلی در مدیریت انجام امور خانه می توان نقش داشته باشد، انجام همزمان چند کار است. اگر بتوانیم برای خودمان مشخص کنیم که چه کارهایی را می توانیم همزمان انجام دهیم و سعی بر آن داشته باشیم در وقتمان صرفه جویی خوبی داریم. مثلا خود من وقتی یکی از دوستان و آشنایان تلفن می زند، اگر نمی توانم به کار فکری قبلی که داشتم انجام می دادم مثل مطالعه و ... ادامه دهم، سریع در حین این که گوشی تلفن زیر گوشم هست می روم سراغ میز اتو و شروع می کنم به هم اتو زدن و هم تلفن حرف زدن. گهگداری در این بین کار دیگری هم انجام می دهم، مثلا نظارتی برای آشپزی دارم و ... دو تا کار کاملا فکری را نمی توان همزمان انجام داد ولی دو تا کاری که چندان فکری نیست یا یک کاری که فکری است را همزمان با یک کار نیمه فکری می توان انجام داد. من دیدم افرادی را که برای حتی برنامه تلویزیونشان برنامه همزمان دارند مثلا اگر دوست دارند فلان سریال را در فلان ساعت روز ببینند از قبل برنامه دارند که همزمان با دیدن آن سریال سبزی و لوبیا و ... پاک کنند. و از صبح خرید مربوطه را انجام می دهند. مدیریت همزمان خیلی می تواند ما را جلو بیندازد

هو المعین

سلام وبلاگ جالبی دارید تبریک میگم در قسمتی از این متن اشاره به "سفره ائمه بودن" کرده اید اگه میشه توضیح بیشتری بفرمایید

ادیب

سلام چقدر زیباست که هر کار ساده ای را با نیت ها و قصدهای جالب و ارزشمندی همراه کنیم و تا افلاک آن را بالا ببریم و تا همیشه ماندگارش کنیم. پیامبر عزیزمان صلی الله علیه و آله میفرمایند: برای هر کار نیت خیری کن حتی خوابیدن و خوردن. می شود هر غذایی که درست می کنیم یا هر سفره که می اندازیم با نام و یاد یک یا چند تن از ائمه یا انبیا یا حضرت ابالفضل و زینب و .. سلام الله علیهم باشد. می شود چند لیوان را جمع کرد چون باید شسته شوند میشود به قصد قربت و رضای خدا انجامش داد و به قصد آماده تر شدن برای سربازی امام زمان و به قصد... به یکی از دوستان خوراکی تعارف کردم انجیری را برداشت و کمی با آن ور رفت و باز و بست کرد و بعداَ خورد. بعد ها بهم گفت که به دانه دانه اش سپردم که من تا حالا با تو آشنا نبودم اما اگر تو از مال قرآنی تهیه شده ای با قرآنی که همراه داری درون وجود من وارد می شوی می خواهم ببینم با تک تک سلول های من چه میکنی؟! شاید من روزی فرزندی بیاورمف با فرزند من چه ها میکنی؟ من به تو و انرژی معنوی خدای تو ایمان دارم بیش از انرژی هسته ای. این در حالی بود که من انجیر دیگری را خیلی ساده خورده بودم بدون فکر

هاشمی

سلام زن عمویی داشتم خدا رحمتشون کند ایشون هر شب بعد از نظافت خانه آشغال ها رو از خونه بیرون می ذاشتند و می گفتند خانه را آماده کردم که اگر حضرت زهرا سلام الله علیها قدم گذاشتند خانه ام تمیز باشد ..دوست نابینایی هم داشتم اتاق را جمعه ها جارو می زد می گفتم چقدر مته به خشخاش می گذاری ..می گفت دارم جای قدم های امام زمان عج را جارو می زنم همیشه وقتی دلم برای حرم امام رضا علیه السلام تنگ می شود خانه را به نیت حرم جارو می زنم ....خیلی لذت دارد .. لذت دارد وقتی غذایی را که می پزی به نیت اهلبیت بپزی ..وقتی می خوری سلام به اباعبدالله بدهی تا بشود غذای نذری مولا ...مگر نگفته اند نمک خانه تان را هم از ما بخواهید ....چی بهتر از نمک گیر شدن سر سفره اهل بیت