دانشگاه میروم پس هستم

 

و اگر این دو امر وقت گیر و استرس زا را همزمانی بدهید،واقعا عقل ندارید  !!

 چون نه درس خواهید خواند،نه چیزی یاد می گیرید،  مشغول تلفن

 نه در مهمترین روزهای پی ریزی زندگی یک انسان جدید

 آرامش و توجه لازم را به فرزندتان داده اید و این بچه برای شما اهل و همدم نمی شود.

 اگر فکر می کنید باید تحصیلات بالا داشته باشید تا اگه یه روزی، یه وقتی، یه حرفی داشتید، بتونید بزنید،

 همین الان فکر کنید و ببینید چه حرفی دارید؟ خوب بزنید!

 بهتر نیست اگر زمانی حرفی داشتید فضای مناسبش را فراهم کنید و حرفتان را بزنید و اینقدر لقمه را دور سرتان نپیچید؟ شاید هم یک روزی لازم دانستید که برای تحکیم آن حرف مدرک بالاتری هم بگیرید، خوب بگیرید.

 بله منهم کارشناسی ارشد خوانده ام،

 اما من با همان لیسانس ریاضی کلاس خانواده و ازدواج داشتم، حرفم را میزدم.

 هر سال که فکر کردم چطوره یه مدرکی بگیرم که کمی شباهت بیشتر به کارهایم داشته باشه

 دیدم ازدواج مهم تر است

 فرزند آوری مهم تر است

 فرزند اولم نیاز به توجه دارد

 فرزند دوم هم همینطور

 هر دو که کمی از طفولیتشان گذشت و روی پا آمدند

 رفتم و درس هم خواندم

 بی دردسر و استرس

 و به همین جهت است که در مقطع ارشد و دکترا اغلب میانسال به بالا هستند. چون آن روزها است که شما حرفهایی برای زدن پیدا کرده ای و وقتش است که تقویتی هم در دانش یا مدرکت بکنی.

 در دانشگاه چندان از دانش خبری نیست و اذیت های استادان و نمره ندادن و درس ها و واحدهای به درد نخور و همکلاسی های بی بند و بار و ... اینقدر وقتت را میگیرند که میگویی کاش از همان اول می دانستم که چه کتابهای خوبی وجود دارند که میشود مطالعه کرد و پاسخ بسیاری از سوالات در آنهاست. (و خیلی هاشان را در دانشگاه استفاده و معرفی نمی کنند).

نه

کاش از اول می دانستم پیامبرمان (علیه اصلوه و السلام) فرموده اند: العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء: علم، نوری است که خداوند در دل هر کس که زمینه را ایجاد کند قرار می دهد.

و خداوند فرموده: و نفس و ما سویها- فالهمها فجورها و تقویها سوره مبارکه شمس

اگر این دل را صاف و مصفا کنی خدا آنچه از فهم عوامل مضر و مفید به حال نفس است، به تو الهام می کند.

نه اصلا اگر اهل تقوا بشوی خدا خودش معلمت می شود و به تو یاد میدهد:

اتقوا الله و یعلمکم الله   سوره مبارکه بقره

یه سکوی پرشی به اسم مدرسه قرآن فراهم شده که  همه شما میتوانید در آن مثمر ثمر باشید و آشنا و پارتی نمی خواهد. راهی که من طولانی طی کردم، برای شما آسان شده و از همان سال اول میتوانید برای فعالیت آماده بشوید و بدون کنکور به تخصص های بالا و عنوان های ارزشمند برسید.

بله من پایان نامه نوشتم و دفاع هم کردم اما هیچوقت لازم نشد که بروم مدرکش را هم بگیرم چون مرا به خاطر مدرکم نمی خواستند.

کافی است بخواهی حرفی بزنی یا کاری بکنی که به درد خلق خدا بخورد.

فکرش را بکن حال اون دکترا گرفته ای را که ساعتی ده تومان برای تدریس بهش می دهند

عینک مدرک داشتن و نداشتنش چه فرقی می کند؟

حال اون خانمی که دکترای شیمی از تربیت مدرس گرفته بود و می گفت چقدر بهمان سخت گرفتند و پروژه های مشکل را  انجام دادیم.

نه تا این سن و سال نه فرصت ازدواج داشتم و نه الان کاری در شآن من پیدا می شود......  چرا کسی به من نگفت که امروز که درس ها تمام شده کاری برای من نیست؟

گفتم: چرا شما میتونی بیای معلم بشی...فرشته

گفت من بیام ماهی 300- 400 بکیرم با مدرک دکترا؟

اینقدر حال من بده و اینقدر نا امیدم و مشکل دارم....

× × ×

بعضی دوستان میگویند، نباید دیگران را از ادامه تحصیل دلسرد کرد.

چن خیلی از تخصص ها نیاز به مدرک دارد

و دانشگاه ها نیاز به دکتر

و حقوق و کار ثابت و بیمه و ... با کارهای نیمه وقتی که ما میکنیم تامین نمی شود.

دوستان دلایل متعدد دیگری هم دارند. من با صحبت های ایشان موافقم.

خودتان فکر کنید و نیاز زندگی خودتان و جامعه را تشخیص بدهید.

اگر مراحل اصلی زندگی شما روی غلطک افتاده،

و اگر نیاز واقعی زندگی امروز شما تحصیلات دانشگاهی است،

و اگر کسان دیگری نیستند که این مسئولیت های علمی را بعهده بگیرند و پست های پژوهشی خالی مانده،

و اگر فقط همین یک راه را برای خوشحال کردن پدر و مادرتان دارید،

و تنها راه عزت و معرفت این یک راهی است که همه میگویند و تکرار می کنند،

بسم الله

اما من دنبال یک گروه اهل مطالعه و اهل علم و اهل نور میگردم با هم کمی رشد کنیم.

کسانی که انگیزه و سرعت عمل دارند، احساس می کنند که ظهور امامشان خیلی عقب افتاده و وقت این رسیده که از راه های تازه تر و سریع تری که همه بلد نیستند به داد خودشان و دنیای غایب از امامشان برسند.

و پست هایی را ایجاد و افتتاح کنند که کسی فکرش را هم نمیکرده.

/ 11 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه

سلام نوع این دیدگاه خیلی خوبه ولی کاش حداقل روشی یاد می دادید تا بدونیم چه جوری مادرها و خود بچه ها را به این نوع نگاه نزدیک کنیم. و لطف کنید بگید ما که مجرد هستیم چه کاری کنیم اگر درس نخونیم و کار نکنیم.ممنون می شم اگر مثل همیشه از راهنمایی تون بنده را محروم نکنید.

ادیب

سلام دوست عزیز-من واقعا گفتم که نه درس بخوانید و نه کار کنید؟ یا همه زندگی باید پر از سعی و تلاش و علم و معرفت و کار باشد؟ خدمت به خلق خدا بزرگترین کاری است که جبرئیل امین فرموده اگر به زمین میامد انجام میداد. علم و ایمان و عمل در همه زمینه های مفید و لازم برای زندگی دنیا و آخرت قابل تحصیل است و آیا در دانشگاه ها همین ها را یاد میدهند؟ اگر پسرها برای اشتغال نیازمند به مدرک های تحصیلی هستند دخترها هم همینطورند؟ دختر که میتواند مستقیما محدثه باشد و با خدا منبع علم و معرفت ارتباط برقرار کرده و همه چیز دریافت کند به جای وقت تلف کردن در این رشته و آن رشته چند کتاب و سی دی و استاد خوب هست که میتواند استفاده کند؟ چند نوع هنر مفید هست که میتواند تمرین کند؟ چقدر میتواند در زیبا گفتن و زیبا دیدن و زیبا رفتار کردن و زیبا کمک کردن و تشویق پدر و برادر و همسر و فرزند خود موثر باشد؟ اگر خدادویدن و سختی نان درآوردن را برای مردان واجب کرده تا هزینه زندگی خود و خانواده خود را به عهده بگیرند و با کمک به رشد فکری همسر قوام شوند حتما همین زیبایی های رفتار و گفتار است که میتواند زیباترین وظیفه زن برای تقویت علم و ایمانش باشد

محدثه

با سلام و خدا قوت. راستش من هم شاغلم، هم مادرم و هم از اين ترم قراره برم دانشگاه. البته هيچ انگيزه اي براي درس خوندن ندارم[خجالت] ولي اين سه خط آخرتون واقعا وسوسه برانگيزه.چون به آدم انگيزه ميده و يه هدف والا جلوي پاي آدم ميزاره .ولي تا اونجاييكه من متوجه شدم اين مدرسه قرآنتون توي تهرانه و مايي كه توي شهرستانيم امكان استفاده از اون برامون نيست يا خيلي سخته. راستش من دوست داشتم به جاي ارشد بيام توي اين مدرسه تون ولي با اين شرايطي كه گفتم اصلا امكانش براي من نيست. به نظر شما چيكار كنيم؟

ادیب

سلام و عرض ادب شما میتونید هم برای خود و هم دوستان و همشهریانتان این امکان را فراهم کنید که با تهیه رایگان صوت کلاسهای تدبر در قرآن و سفارش کتابهای مراحل رشد کودک- نوجوان - جوان و مباحث ازدواج و خانواده مثل بعضی از شهرستانهای دیگر عضو این مجموعه باشید اگر میتوانید سری به این جا بزنید یا دوستی را بفرستید اگر نه بفرمایید که مایلید از کجا شروع کنید و تا کجا پش بروید؟

مینو

خانم ادیب اونایی که تو امتحان شرکت نکردن دیگه راهی براشون نیست؟ کی دوره بعدی را برگزار میکنید؟

ادیب

سلام راهش اینه که تو همین یکی دو روزه سریع شرکت کنند که به ترم بهمن نیفتند.روز شنبه صبح زنگ بزنید به مدرسه اهلبیت و هماهنگ کنید انشا الله

هاشمی

امروزه رسم بر این است که از صبح تا شب کار و کار و کار ...شب که می شود مرد خانه خسته بعداز خوردن شام به رختخواب می رود و دوباره روز از نو .... اعتقاد بنده بر این است روزی مقرر برای هر کس تعیین شده و صد البته برای بدست آوردنش باید تلاش کرد ...اما در حد توان ..لا یکلف الله نفسا الا وسعها ..آنوقت نتیجه ی کار اضافه ای که از تن می کشیم ، دلزدگی خودمان ...دوری از همسر و فرزندانمان و از دست دادن لحظات ناب زندگی است و اضافه ای که بدست می آوریم یا با ریخت و پاش و یا با مریضی و .... از پولهایمان خارج می شود و چیزی که به ما می رسد همان روزی مقرر است + خستگی +کمبود عواطف در خانواده ...بهتر نیست با یک حقوق ساده به معنای واقعی زندگی کنیم و باقیمانده ی وقت کاری را صرف تعالی دینی و فرهنگی خود و خانواده مان کنیم ؟؟؟؟

هاشمی

سلام ...میشه لطفا بفرمایید صوت جلسات تدبر را چطور باید تهیه کنیم ؟ من از یکی از آشنایان هم که در مدرسه اهل بیت علیهم السلام با شما کلاس دارند پرسیدم ایشون هم نتونستن عضو اینترنتی گروه بشوند

هاشمی

مجددا ایمیل می فرستم ولی قبلا هم بهتون زحمت داده بودم و موفق نشدم می ترسم وقتتون را بگیرم

دختر حضرت مادر

سلام خیلی بهره بردم متشکرم ! اجرتان با امام رضا ع ان شا الله سی فن و هنر؟! خدا حفظ کنه دکتر غفرانی رو میشه خواهش کنم هنرهای مورد نیاز خانم ها رو بفرمایید؟ خیلی برام جالبه!