کلامی در مورد حجاب

نوع پوشش آدمها رویه و نمادی از درون و اعتقاداتشان است.
نمود ظاهری از میزان توانمندی عقل و نمود ظاهری میزان حیای آنهاست.
حضرت علی علیه السَّلام می فرماید: جبرئیل بر آدم نازل شد و گفت: ای آدم، من مأمور شده ام تو را در انتخاب یکی از سه چیز مخیر سازم؛ یکی را برگزین و دو تا را واگذار. آدم گفت: آن سه چیست؟ گفت: عقل، حیا و دین. آدم گفت: عقل را برگزیدم . جبرئیل به حیا و دین گفت: شما باز گردید و آن را واگذارید. آن دو گفتند: ای جبرئیل! ما مأموریم که هر جا عقل باشد، با آن باشیم. جبرئیل گفت: خود دانید و بالا رفت. (کلینی، ۱۳۶۳ ش: ج۱، ص۱۰).
لذا کار اگر از ریشه درست باشد و فرد به عقل خود رجوع کند و بفهمد که چه جایگاهی نزد خدا دارد و هر کاری را برای چه انجام می دهد و چه نیازی به آن دارد و چه عواقبی دارد و اگر زیبا بودن مهم است چه چیزی مهم تر است، آنوقت خودش بر خودش حیا را واجب می کند.
به جای همایش های حجاب که فقط باحجاب ها و مسئولین شرکت می کنند، برگزاری کلاس های تدبر در قرآن، پرورش مهارتهای تفکر و تعقل به سبک دوستان ما و دوره های تکریم شخصیت زن که استاد غفرانی برگزار کرده اند و جلسات اعتقادی همراه با نقل حکایات جذاب استاد رحیمی و اساتیدی چون آقای عالی، فرحزادی، رفیعی، پناهیان و ... نتیجه بخش تر است.
دختر مجردی که خود را به هر رنگی در میاورد و هر رفتاری از خود نشان میدهد کاش می دانست که همه آدمهای پاک و قابل اعتماد به دنبال همسری با حیا، هنرمند، سازگار و با ادب می گردند، خانم متاهل کاش میدانست چه معنی بدی دارد که با داشتن همسر بخواهد برای این و آن زیبایی عرضه کند و جذاب باشد...
و مردانی که همسرانشان روز به روز بازتر و لخت تر می شوند کاش میدانستند غیرت و مردانگیشان چقدر زیر سوال است.
هر رفتاری که می بینید و به چشم می آید، پس زمینه و زیر ساخت های زیادی دارد.
شما نمیتوانید انتظار داشته باشید به شخصی که ماهواره دارد، سگ دارد، چندین و چند شماره خلاف و عکس و فیلم مبتذل همراهش دارد با زبانی گرم بگویید عزیزم حجابت را حفظ کن و او هم بگوید بله چشم، من متحول شدم.
و فکر کنید که وظیفه شما امر به معروف لسانی به همه است،راه بروید و به همه نصیحت کنید.
امر رهبر شاید به این معنا است که با افراد درگیر نشوید و نهایتا جایی که موثر و لازم است برخوردی کلامی بکنید.
بعضی از اینها فیلمهای خشن زیاد می بینند، بزن بزن برایشان جالب است، اعصاب و اخلاق درستی ندارند، گاه توی جیب هایشان چاقو و غیره هست، باید مراقب بود.
امر به معروف و نهی از منکر: هم کار فرهنگی دامنه دار و مستمر و ارتباط پی در پی و مفید با افراد را می خواهد،
هم اهرم های انتظامی و کنترلی که اگر کسانی می خواهند هر حرکت زشتی را در کوچه و خیابان دانشگاه بکنند، هر مانکنی را در مغازه بگذارند، هر لباس بدی را بپوشند، یکی باشد که توبیخشان کند و اگر روسری را داخل خودرو از سر برداشتند، ماشینشان را بخواباند. اصلا هم سخت و پیچیده نیست.
یک سو باید برنامه برای تقویت افراد دارای زمینه و دلهای سالم باشد و یک سوی دیگر کنترل و محدود کردن افراد بی قید و بی مراعات که حیای جامعه را خراب و افراد جو گیر را همراه می کنند.
الان ما مظلوم مانده ایم که دشمن اینهمه در حال پیشروی است و نیروهای انتظامی در شهرها و دانشگاه ها و غیره چندان کاری نمیکند و همه نشسته اند و تماشا می کنند چطور یک انقلاب به بازی گرفته می شود.
بیایید برای بیدار شدن مسئولین کوچک و بزرگ در همه جا دعا کنیم و تا می توانیم به آنها نهیب بزنیم. هر یکی از ما به نیروی انتظامی و اماکن تماس بگیریم و درخواست برخورد با خودروها و افراد متخلف و تولیدی های لباس نامناسب را بدهیم. فکر نکنیم همین که نشستیم و درددل کردیم و برخواستیم کاری انجام شده. باید تولیدی های لباس های خوب راه بیفتند. باید هر یک نفری را که بی بند و بار می بینیم دستی روی سر بزنیم تا ببیند وای وای بکنیم، نیروی انتظامی باید حداقل اینها را ببرد چند ساعتی معطل و گرفتار کند، پرونده سازی کند، تا اینقدر کوچک و بزرگ جرآت پیدا نکنند که با جوراب شلواری و کم کم بدون آن در خیابان راه بروند و ما نگاه کنیم. شخص بی ایمان بسیار ترسو و ضعیف است. این صحنه ها حاصل رخوت و کندی ماست.
 
و اما باید یک فکری برای خودمان و همه کسانی بکنیم که ادعای حجاب دارند و تخلف هم دارند. مانتو و چادرشان برایشان حریم ایجاد نکرده است.
چادر داری و با نامحرم شوخی و ملاطفت میکنی.
چادر داری و مرتب باز و بسته می شود و لباسهایت پیداست.
زیر چادر مانتوی پوشیده و بلند و بسته پوشیده ای؟ مانتو به لباسی گفته می شود که بلند و آزاد است و تا زانو دکمه دارد. نه هر لباس کوتاه و بدن نما و با هر رنگ و طرح.
دست تا نیمه از لباس بیرون می آید، جوراب نازک می پوشد، طرح ها و نقش ها و نگین های برق را استفاده می کند که چه بگوید؟
قصد کرده است که از نگاه ها پوشیده بماند و روگرفتنش را تنگ تر می کند تا فقط اندیشه اش بروز داشته باشد؟ یا با باز هم دنبال زینت و جلوه است؟
روسری با رنگهای تند و شاد از چه حرف می زند و چادر می خواهد چه بگوید؟
کسی که حریم را می شناسد و خودش را دوست دارد و بدش می آید که زیبایی و جذابیت ظاهری خود را به حراج نگاه های دیگران بسپرد،
بدش می آید که حتی در جمع های زنانه لباسهای سبک بپوشد و هویت خود را اینطور معرفی کند، چه رسد به کوچه و خیابان و نامحرمان آشنا و فامیل.
کاش چاه از خودش آب داشته باشد،
آنوقت در را که می بندد پنجره را باز نمی کند.
آنوقت فکر می کند به اینکه در مقابل چه خدای عظیم و غیور و حاضر و ناظری هر روز به نماز می ایستد و به سوی کدام مقصد نزدیک نزدیک نزدیک در حرکت است.
/ 4 نظر / 59 بازدید
رضا شفیق

سلام . طاعات قبول مطالب قشنی گذاشتی . منتظر نظرات ارزشمند شما تو وبم هستمbaadesaba93.persianblog.ir

شریعتمداری

کلاس خانم افراز از بعد از عید فطر حسینیه دلریش: جمهوری. روبروی باغ سپه سالار. کوچه ممتاز. انتهای کوچه. نزدیک به متروی سعدی. یا متروی ملت در خیابان اکباتان. 5شنبه ها عصر. حدود 5 احتمالا

فاطمه

سلام واقعا خوش به حالِ دوستان تهرانی که می تونن راحت از این کلاسها بهره ببرن. ما رو هم دعا کنین برای من سخت ترین کار در ارتباط با نوجوان ها برقراری ارتباط اولیه. بقیه اش دیگه خیلی سخت نیست. ولی اون ارتباط اولیه رو نمی تونم برقرار کنم :|

هاشمی

سلام ..در جواب این دوست عزیزمون بگم(البته با اجازه استاد ادیب ) ما هر کدوممون حتما نوجوانی خودمون یادمون هست ...برای ارتباط اولیه کافیه خودمون را بقدر سن نوجوان پایین بیاریم ..البته دانش این ارتباط هم لازمه چون کاری که علمی را با خود نداشته باشد شاید بجای درست کردن وضع را بدتر هم بکند ... بهره مندی از هر چیز به همت خودمون بستگی داره ...الان با وجود هزاران کتاب و سایت وصوت و ...فقط کمی چاشنی همت می طلبد تا ما هم از راه دور بهره ببریم