پیشنهاداتی برای شبهای قدر

سلامی پر از سلام و صلوات بر محمد و آل محمد و عطر آرزوی دیدار و خدمتگزاری برای ظهور امام زمان علیه السلام و تمامی چهارده معصوم و دوستداران و یاران راستین شان. علیهم السلام

چند ماموریت برای شب قدرهایی پر بار و پر برکت را پیشنهاد میکنم. اگر مایل بودید و انتخاب کردید،  میتوانید دوستانتان را هم در چگونگی انتخاب وبهترین  تجربه های خود شریک کنید.

 1. هر ساله این برنامه را داشته ایم که بعنوان مربیان قران پژوه کودک، نوجوان و خانواده، ماموریتی را در کنار مجالس احیا داشته باشیم که با بچه های کوچک یا نوجوانان جمع، برنامه ای را دنبال کنیم که هدفهای خوب مشخصی را داشته باشد:

  کمک به خسته نشدن کودکان، کمک به خسته نشدن بزرگترهایشان، ایجاد خاطره ای خوش از مجالس دینی با بازی ها و نقاشی ها و کاردستی ها و قصه های متنوع.

  و کمک به نوجوانان برای استفاده از مطالب جلسه و پرت نشدن حواسشان به موبایل و رفت و آمدهای مختلف.

  افراد علاقمند به هر طرح میتوانند طرح های پیشنهادی و نظراتشان را در گروه با همگروهی ها تبادل کرده و موضوع شب قدر کودکانه، یا شب قدر نوجوانان، را حتما بعنوان موضوع ایمیلشان قرار بدهند.

 2. امسال طرح راه اندازی بیوت نورانی برای گسترش آموزشهای قرآنی در همه محله های سطح شهر و طرح فروش صحیفه فاطمیه را با هدفهای خیر و بلندی در دستور کار داریم. میتوانید در همه این طرح ها یا یکی از آنها سهیم باشید.

   اگر احاطه به چند سوره و توان تدریس چند نکته از نکات سوره ها را به زبانی ساده برای مردمی اغلب ساده و کم مطالعه دارید، به خانم بیگدلی bigdelinoor@yahoo.com اعلام کنید و اگر هنوز ندارید از خودتان بپرسید که چرا؟ و کی؟

  اگر می توانید مساجد و هیات های بزرگ و پر جمعیتی را هماهنگ کنید تا خودتان یا برادران آشنایتان بتوانید میزی را با کمک هیات امنای آنجا تدارک دیده و به کار توزیع بپردازید، و اگر نمیتوانید مثل من بعد از نماز ظهر یا عشا کنار خروجی مسجد خواهران نشسته و همراه با پوستر معرفی صحیفه و چیدنش مقابل خودتان تجربه شیرین و تر و تازه فروختن این کتاب معنوی و شادی آفرین را همراه با ثواب اخروی آن و سود (هر کتاب 2000 ت) که میتوانید به قیمت آن اضافه کنید یا نکنید و تجربه تبلیغ کردن و بلند کردن صدای: دعاهای حضرت زهرا، کاری جدید از مرکز قرآنی دانشگاه تهران، بدست آورید.

 3. سومین پیشنهاد اینقدر مهم هست که جا دارد آن را با دقت و تمرکز بیشتری بخوانید.

   پیشنهاد شروع یک حرکت بزرگ از حوالی شبهای قدر :

  حرکتی: با دعا و کمک خواستن از امام زمان با توسل به حضرت ابالفضل و اباعبدالله الحسین علیهم السلام، برای تقویت نیت و انگیزه، تقویت همت و پشتکار، تقویت طهارت و دوری ازگناهان برای توفیق ارتباط و درک " لا یمسه الالمطهرون"، تقویت لذت از شیرینی خواندن و فهمیدن و زندگی کردن با قران، تقویت توان کنار گذاشتن همه چیز غیر از آنچه بخاطرش خلق شده ایم و تمنای نفس کشیدن در افق اتصال با ذکر و تنظیم شدن با آن و کلی تقویت های مستمر دیگر...  

  تا باور کنید نویسنده متن به اندازه همه شما نیاز به تقویت حس و فهم و انگیزه و پشتکار و قران فهمی  دارد.

   این سیر قرانی اگرچه ساده است اما وقتی خیلی بزرگ و تاثیر گذار می شود که دل خوش نکردن به یک زندگی عقب مانده و یکنواخت و واپس رونده و ارتفاع گرفتن با  انگیزه همراهی رسوال و امام حق را با خود داشته باشد.

  زندگی ای که رزومه هر ماهش با ماه قبل از لحاظ نزدیک تر شدن به خدا و قران و اهلبیت علیهم السلام فرق میکند و صرف مطالعه پراکنده این کتاب و آن کتاب، و شرکت در این جلسه و آن مهمانی و رفتن به این مسافرت و آن گردش برایش راضی کننده نیست و غایت خلقت خود را:

   طی ابعاد مختلف مراحل رشد از بلوغ دوره 7 سال اول تا ... دوره پنجم: بلوغ اولوالالباب و بلوغ ششم: افق عباد صالح خدا و بهرمندی از سطوح بلند الهام و وحی الهی است و نظام سازی ابعاد مختلف حکومت اسلامی در کنار امام زمان علیه السلام ببیند.

  با این انگیزه می توان ساده ترین و قوی ترین طرح ها را در دست گرفت و ادامه داد.

   برای توضیح طرح می خواهم بگویم اشتباهی که من در طی این سالها کرده ام را نکنید و از همین میانه راه چاره ای بکنید. سالها کلاس و جلسه رفتم اما آنها را در کامپیوتر یا دفترهای به هم پیوسته یا کلاسور با انعطافی ثبت نکردم. دلم خوش بود که حس معنوی خوبی دارد و هر بار یک چیزی ته ذهنم می ماند. اما الان که بعد از سالها لازم می شود کلاسی بحثی نکته ای در مورد یک سوره داشته باشم دستم خالیست یا جزوات پراکنده ای دارم که فهرستی ندارد.

  گاه مدتها روی یک  سوره کار میکنید و بعدها می بینید که مطلب چندانی در خاطرتان نیست. چه باید کرد؟

  اولا از خدا باید خواست از فرشتگان یاری رسان و صفحات بزرگ و گسترده موجود در عالم ملکوت در اختیار فکر و ذهن و فهم و حافظه مان بگذارد تا هر آنچه از هر سوره و آیه و واژه می شنویم بر آن ثبت بشود و هر بار که نیاز هست مقابل چشممان حاضر کند.

  ثانیا برای اینکه تلاشی کرده باشیم تا لایق این عنایت بشویم شروع کنیم به مرور سوره ها با یک استمرار عالی و تمام نشدنی به این صورت که یک فایل ورد داشته باشیم (نه فایل های متعدد برای سوره های متعدد)

  1-هر بار محتوا و ترجمه یک سوره را در آن وارد کنیم

  2-از هر جا که لحن کلام یا مخاطب عوض می شود دسته بندی های آن را معین کرده

  3-کلمات خاص (نه عمومی) هر دسته را مقابل آن نوشته

  4-با حدس زدن مهمترین کلمات سوره و ارتباط دادن آنها غرض کلی سوره  را بصورت احتمالی برای خودمان استخراج کنیم و بنویسیم.

   در این زمینه هم وسواس نداشته باشیم که شاید غرضی که در آورده ایم کامل و درست نباشد. چون هدف این است که وقتی در جایی اسم از سوره ای می آید، بتوانیم واژه های مهمش را به یاد بیاوریم و بدانیم در این سوره از چه مباحثی صحبت شده. نهایتا اگر خواستیم می توانیم نگاهی به تفسیر المیزان هم داشته باشیم تا ببینیم نظر علامه در مورد کلیات سوره چیست.

  روش دسته بندی مناسب با سوره های نسبتا یک صفحه ای به بالاست. برای سوره های کوچکتر کافیست کلمات مهم و غرض کلی آن را همراه با چند گزاره مهم از سوره بنویسیم.

  این پله خوبی در آشنایی با سوره هاست و میشود در ماه ها و سالهی بعد باز مطالب و گزاره های بیشتری به یافته های هر سوره اضافه کرد.

  می توانیم برای همراه شدن و تشویق همدیگر در استمرار این جریان، مثل گروه مفاتیح الحیاه برایش گروهی داشته باشیم و یکی از اعضای با حال و خوش استمرار این مسئولیت عالی را به عهده بگیرد.

  میتونید از هر جای قران که مایلید شروع کنید. جزء 30 یا 29 هم گزینه خوبی است. وقتی فایلتان فقط یکی باشد هر بار که چیزی خواستید فقط بازش میکنید و یک سرچ انجام میدید. فقط هر بار ازش فایل پشتیبان بگیرید که گم نشود.

  کسانی که در زمینه قران کار کرده اند میتوانند مدل پیشنهادی خود را برای اینکه کمتر درگیر جدول کشیدن و کارهای وقت گیر بشویم و زودتر به دسته بندی و کلمات اصلی و غرض سوره برسیم با مثال از یک سوره ارسال کنند.

   برای جلب دعای امام زمان:   از همین شبها برای  عمق بخشی به شبهای قدر و دارای قدر شدن همه شبها و روزهای عمر.  انشا الله

یک نکته از استاد اخوت با استفاده از مباحث سوره مبارکه انفال: از نوان جمع کمک بگیرید در توان یافتن برای کارهای بزرگی که خودتان اگر می خواستید به تنهایی انجامش دهید مشکل داشتید. همراه شدن در نیت و عمل با جمع مومنین توان انسان را بسیار زیاد می کند.

عزیز انی که مایل به ورود به طرح هستید، اگر هنوز عضو گره اینترنتی مان نشدید، در موضوعات وبلاگ: نحوه عضویت در گروه اینترنتی را دنبال کنید. 

/ 2 نظر / 181 بازدید
ریحانه

یا فاطر بحق فاطمه سلام استاد... دستون درد نکنه برای پیشنهاد کتاب صحیفه... آخه این روزا داشتم فکر میکردم چطور توی مسجدمون پخش کنم ! روش شما میتونه شروع خوبی باشه کاش بقیه دوستان تجربه هاشون رو میگفتن تا استفاده بشه . . . این شب ها التماس دعا

فاطمه کربلایی

بسم الله سلام علیکم خیلی خیلی استفاده کردیم اجرتون با صاحب شب های قدر