شکوفایی نسل توحیدی

- شکم بند و بالشتک قرآنی لای لای فرشته برای حفظ قرآن از دوره جنینی معرفی می شود.

- توصیه های دکتر روازاده استاد طب سنتی اسلامی و نسخه یشگیری از ناباروری و آشپزخانه احیای سلامت را ببینید.

صوتهای استاد دهنوی محترم در مورد دوران بارداری و زایمان هم تقدیم به شما.

-سوال از استاد غفرانی: آمادگی معنوی برای باردار شدن چگونه باشد؟

شاید مهم‌تر از همه چله نشینی غذایی و قرآنی و معنوی باشد. تا چهل روز حتی الامکان با وضو باشید. هر روز انسی و تأملی در قرآن داشته باشید. لقمه حرام یا شبهه ناک نخورید. هر شب دو رکعت نماز برای صالح بودن فرزند به جا آورید. هر روز حد اقل یک سطر از مناجات خمسه عشر یا دعاهای صحیفه سجادیه را با ترجمه بخوانید. در دوران بارداری نیز این وضوداری و مراقبت معنوی را داشته باشید.

در تغذیه خود از چربی و شیرینی و نوشابه و داروهای آرام‌بخش بپرهیزید و بر مصرف خرما، عسل، زیتون، میوه، سبزی و ماهی خود بیفزایید. هر روز سه یا چهار بار استراحت‌های کوتاه چند دقیقه‌ای داشته باشید. نرمش و پیاده‌روی صبحگاهی و یا شامگاهی را فراموش نکنید. خوب است که زود شام بخورید و صبحانه‌ی کامل استفاده کنید، سحرخیز باشید و صدای اذان خصوصاً اذان صبح را از رادیو یا از مساجد گوش دهید. از هر نوع هیجانی پرهیز کردن و او را از هم اکنون وقف ظهور نمودن و از همه مهم‌تر او را از مادرتان حضرت زهرای أطهر (سلام الله علیها) خواستن بسیار شایسته است. این خواسته را از طریق حضرت معصومه سلام الله علیها تقاضا کنید.

زن این افتخار را دارد که «بوم» هنرمندی آفریننده و سرچشمه‌ی انسان و انسانیت است. این‌همه کرامت و قداست مبارکتان باشد. از کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان ص 224

دیگر از زمینه های تربیت دینی کودک:

اصل 1- زمینه سازی‌های تولد

از حکیمی پرسیدند: تربیت از کی شروع می‌شود؟ گفت از بیست سال قبل از تولد و اگر دیدید دیر شده پس زودتر شروع کنید.

بیست سال قبل، زمانی است که پدر و مادر این فرزند، تحت تربیت بوده و شرایط فکری و اخلاقی‌شان رقم می‌خورده است. شخصی به امام رضا نامه نوشت و پرسید که یکی از بستگانم از دخترم خواستگاری کرده ولی مرد بداخلاقی است آیا صلاح می‌دانید دخترم را به ازدواج او در بیاورم؟ حضرت فرمودند: اگر بد اخلاق است، دخترت را به ازدواج او درنیاور.

شرایط و مراقبت‌‌های مادر نیز می‌تواند در آینده‌ی فرزند مؤثر باشد. ملا محمدتقی مجلسی از علمای بزرگ اسلام است. وی در تربیت فرزندش اهتمام فراوان داشت و نسبت به حرام و حلال، دقت فراوان نشان می‌داد تا مبادا گوشت و پوست فرزندش با مال حرام رشد کند.

محمدباقر، فرزند ملا محمدتقی، کمی بازیگوش بود. شبی پدر برای نماز و عبادت به مسجد جامع اصفهان رفت. آن کودک نیز همراه پدر بود. محمدباقر در حیاط مسجد ماند و به بازیگوشی پرداخت. وی مشک پر از آبی را که در گوشه حیاط مسجد قرارداشت با سوزن سوراخ کرد و آب آن را به زمین ریخت. با تمام شدن نماز، وقتی پدر از مسجد بیرون آمد، با دیدن این صحنه، ناراحت شد. دست فرزند را گرفت و به سوی منزل رهسپار شد. وقتی به منزل رسید، رو به همسرش کرد و گفت: می‌دانید که من در تربیت فرزندم دقت بسیار داشته‌ام. امروز عملی از او دیدم که مرا به فکر واداشت. برای داشتن فرزندی سالم و با اخلاق باید از پیش از تولد آن برنامه‌ریزی کرد. خلق و خوی مادر و حتی پدر پیش از به دنیا آمدن فرزند بر روی آن تأثیر دارد. با اینکه در مورد غذایش دقت کرده‌ام که از راه حلال به دست بیاید، نمی‌دانم به چه دلیل دست به این عمل زشت زده است. حال تو فکر کن ببین کاری کرده‌ای که فرزندمان چنین کاری را مرتکب شده است؟

زن کمی فکر کرد و عاقبت گفت: راستش هنگامی که محمدباقر را در رحم داشتم، یک بار وقتی به خانه همسایه رفتم، درخت اناری که در خانه‌شان بود، توجه مرا جلب کرد. سوزنی را در یکی از انارها فرو بردم و مقداری از آب آن را چشیدم. ملا محمد تقی مجلسی با شنیدن سخن همسرش‌ آهی کشید و به راز مطلب پی‌برد.

اگر در روایات اسلامی تأکید شده که خوردن غذای حرام، ولو اندک روی نطفه تأثیر سوء دارد، به همین جهت است. لذا بزرگان علم تربیت گفته‌اند: تربیت قبل از تولد شروع می‌شود.

برای مطالعه و استفاده‌ی بیشتر در خصوص جزئیات این امر می‌توانید از مطالب استاد دهنوی که در فصل 6 این کتاب به آن اشاره شده یا سی‌دی‌های ایشان به نام پرورش نسل مهذب (دانستنی‌هایی برای قبل از بارداری تا اواخر نوجوانی) استفاده کنید.

همچنین کتاب حلیة المتقین از علامه مجلسی و کتاب ازدواج شهید از دکتر پاک‌ ‌نژاد برای مطالعه در این خصوص توصیه می‌شود. کتاب ریحانه‌ی بهشتی که توسط جمعی از نویسندگان تهیه شده و در مراکز فروش کتاب به آسانی یافت می شود، برای آن عزیزانی که مایل به فرزندآوری هستند، بسیار سودمند است.

لازمه‌ی فرزندآوری، دعا، طلب، شوق و مطالعه است. والدین باید با نیت خالص و شناخت کافی زمینه ساز حضور انسانی ارزشمند و نسلی با کفایت و مؤمن در عالم وجود شوند.

دعا و ذکر خداوند، غذای مناسب و حلال، حالات معنوی وسلامت پدر و مادر، مراعات شرایط و عوامل طبیعی مثل خسوف و کسوف و بادهای تند و زلزله، مقابل آفتاب نبودن، مراعات ایام مناسب هفته و ماه، ( شب سه شنبه، شب پنجشنبه، روز پنجشنبه هنگام زوال آفتاب، شب جمعه و روز جمعه بعد از عصر، شب اول ماه رمضان)‌، بسم الله گفتن، حفظ زبان و اندیشه از کلمات رکیک و تخیلات ناصحیح، رعایت حلال و حرام و مستحبات و مکروهات در تشکیل نطفه‌ای توانمند و لایق برای سربازی امام عصر(عج) مؤثر است.

1 برای اینکه در زمان تشکیل نطفه، قمر در عقرب یا تحت شعاع نباشد به تقویم‌های نجومی که در اینترنت و کتاب‌فروشی‌ها یافت می‌شود، مراجعه کنید.دوران بارداری

روزى پیامبر اکرم به جوان زیبایى نظرکرد و گفت: باید پدر این ‏جوان، به خورده باشد.

2. اما رضا مى‏فرماید: «به زنان حامله خود کندر بخورانید، اگر حمل آنها پسر باشد، پاکیزه قلب و دانشمند و شجاع خواهد شد و اگر دختر باشد، خوش اخلاق و زیبا می‌شود و نزد شوهرش منزلت می‌یابد.»

3. مردى نزد حضرت‏ صادق شکوه برد که فرزنددار نمى‏شود، حضرت‏ به او فرمود: «هرگاه مجامعه کردى بگو خدایا اگر پسرى به من دادى‏ او را محمد خواهم نامید.» او مى‏گوید که چنین کرد و خدا به او فرزندى‏ داد.

برکت این نام مبارک مانع از سقط نیز خواهد بود. (می‌تواند در دوره‌ی بارداری محمد نام داشته باشد و بعداً اگر دختر یا پسر شد نام دیگری بر او بگذاریم.) مراعات حلال و حرام در تغذیه و رفتار، پرهیز از لقمه‌ی شبهه‌ناک، آرامش و نشاط روحی، استفاده از هوای سالم و محیط‌های پردرخت خصوصاً در روز، سخن گفتن با جنین پس از چهار ماهگی که روح در او دمیده شده، مبنی بر اینکه شیعه و مؤمن و شایسته باشد، از مواردی است که در دستورات بزرگان ذکر شده است.

بانویی که نقش بزرگ خود را در پی‌ریزی زندگی یک انسان جدید بشناسد، برای فراهم کردن آرامش و نشاط در دوران بارداری و شیردهی، از حضور در شرایط کاری و بحث‌های خانوادگی و اجتماعی خاصی که می‌تواند به درگیری و عصبانیت و اندوه بیانجامد خود را دور نگه داشته و زمینه‌های سلامتی و آرامش خود را همراه با پرداختن به علم و معنویت در منزل، مسجد ودر ارتباط با نزدیکان و دوستان فراهم می‌کند.

بعضی مادران دچار استرس مضاعف می‌شوند که اگر مشکلی پیش بیاید، چه کنند؟ با عوارضی که برای فرزندشان پیش می‌آید، چه کنند؟ سهم ما این است که زمینه ساز شرایط مثبت باشیم، اما همه چیز از اول تا آخر به دست خداست که او مهربان‌ترین مهربانان است. با توکل از خدا بخواهید که اگر در موضوعات هر روزه‌ی زندگی چیزی باعث درگیری عاطفی و روحی شما شد، به کرم خود جبران کند و هر امکان آسیبی را به یک امکان توانمندی و زیبایی و نُخبگی تبدیل کند. چه بسیارند افراد سالم و فرهیخته‌ای که درخانه‌های معمولی و حتی پر مسأله پا به جهان گذاشته و به درجات بالای اخلاقی، علمی و معرفتی رسیده‌اند... از کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان ص 28

برای تدارک مطالب مفید بعدی با هم همکاری کنیم. اما یادمان نرود دعا و توکل حرف اول و آخر است.

وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا. سوره مبارکه فرقان. 74

/ 5 نظر / 142 بازدید
پاکدلان

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل] عالييييييييييييييييييي[گل]

میهن دوست

سلام. تشکر می کنم خیلی خوب بود.یکی از دوستانم هم کتاب "کلیدهای پرورش فرزند شاد "رو بهم داده اگرچه نویسده اش ایرانی نیست ولی نکته های خوبی رو اشاره کرده.باز هم تشکر[لبخند]

سلام میشه لطفا صوت این جلسات را در سایت قرار دهید تا ما هم که در حال حاضر امکان تهیه ی آن را از مدرسه اهل بیت نداریم، بتوانیم استفاده کنیم؟

مریم

خانم ادیب عزیز سلام وقت بخیر ابتدای خیابان کارگر شمالی دو سه تا دارو گیاهی فروشی هست که مناز همه شون عرق رازیانه خریده ام یکیشان به نام پیام فک کنم بعد از امین و نرسیده به نصرت هست

ادیب

سلام و تشکر- نمیدونیم مارچوبه کجا گیر میاد و چند هست؟