برنامه هایی برای مراسم عقد و عروسی معنوی

با سلام و قبولی طاعات و عبادات-  پس از یررسی ها و گفتگوهای و تحقیقات بسیار به نتیجه مثبت رسیدیم و به امید خداوند بعد از ماه رمضان میخواهیم عقد کنیم. ما تصمیم گرفتیم نوع برگزاری مراسم و تمام تشریفات بدون گناه باشد اما راهکارهای کافی در اختیار نداریم تا بتوانیم  تا حدودی رضایت خانواده و اطرافیان را هم جلب کنیم. میخواستم بنده را راهنمایی کنید.

سلام علیکم

رهبر عزیزمان می فرمایند فرهنگ مثل هوا است، اگر شما تامین نکردید از جای دیگر خواهد آمد.

چه خوب است که چند نفر دوست خوب و مومن و خوش فکر دور هم بنشینید و یک بارش فکری خوب را ترتیب بدهید چرا که یدالله مع الجماعه و ملائکه هم در کار جمعی بیشتر به کمک میایند و طرح های خوبی را القا میکنند.

این چند پیشنهاد را هم میتوانید مروری بکنید:

میتونید با یک برنامه ریزی از قبل کارهای خوب زیادی را به کمک جوانترهای فامیل یا دوستان انجام دهید

مثلا کارتهای دعوت از مهمانان را خودتان طراحی کنید و جملات خوبی را رو و پشت آن بنویسید. این کارتها را دوستان و فامیلهای سالهای سال نگه میدارند و گاهی مطلبش را دوباره میخوانند.

کارت های چهل حدیثی توسط دوستان برای خانمها و آقایان جداگانه تهیه و با قیمت مناسبی چاپ شده را از مدرسه قران خریداری کنید و در مراسمتان به مهمانان هدیه کنید.

 کارتهایی هم بنام نکته های زندگی هست برای اینکه همراه با یک خودکار توسط عروس و داماد جداگانه در قسمت خانمها و آقایان به مهمانان هدیه می شود و براتون یادگاری می نویسند.

مراسم عقد و عروسی ما ساده و جمع و جور و در منزل خودمان بود و هر بار حدود 30 نفر از فامیل های برگزیده را دعوت کردیم و سفره عقد ساده و خودمانی را پهن کردیم که آینه اش از روی دیوار آمده بود و دو شمع پارافینی اش از سوپری محله و با شربت و شیرینی و یک پرس چلوکباب در نهایت از هر مهمان پذیرایی شد.

جهت اطلاع شما اگر مراسم و مهمانی هایی دارید که احنمال میدهید غذاهای اضافی را نتوانید مدیریت کنید، به این شماره زنگ بزنید تا دوستان بیایند و برای نیازمندان ببرند: 55147989 به کارگرهای سالن بسپرید که تکه های کباب و ظرفهای سالاد را هم دور نریزند و از بین نرود.

می تونید مراسمتان را با مداحان خوب گرم کنید و از قبل هماهنگ کنید که شعرهای خوب بخوانند و شعرهای سبک نخوانند.

اگر لازم است که مراسم را در سالن برگزار کنید و سود و ضررش را بررسی کرده و جوّگیر رسم و حرف مردم و اینکه همه می کنند ما هم بکنیم نیستید،  می تونید میکروفون مجلس را در اختیار یکی از فامیل های دو طرف که وارد تر است بگذارید تا در قسمت آقایان مجری بشود و از مهمانان بخواهد لطیفه های خوب و یا نکته هایی که روی کارتهای (برای یک عمر زندگی خوب تقدیم به عروس و داماد نوشته اند) را بیایند و حضوراً برای مهمانان بخواند.

اینطوری هم افراد با فامیل دو طرف آشنا می شوند هم حرف هایی که زنده پخش می شوند و جالب هم هست را خوب گوش میکنند.

کلیپ های خوبی را میشود با تصاویری از کودکی عروس و داماد و جملات خوبی از زندگی موفق و تصاویری کلی و دورنمایی از برنامه خرید و رفت و آمد و خواستگاری و بله برون وحضور فامیل و پشت صحنه های زحمات اطرافیان ... تنظیم کرد و یا شعرهای خوب و با محتوایی را میشود فراهم و برای خانمها تکثیر کرد تا در مجلس خودشان بخوانند.

معمولا در مجلس آقایان هیچ خبری نیست و کسی با کسی حرف نمیزند. (البته اگر افراد اهل خیلی از کارهای عجیب و غریب نباشند.)

بهتر است که جملات خوبی از روایات و از خردمندان معروف دنیا را در مورد ازدواج و همسر داری و زندگی و خوشبختی جستجو کرده و روی مقواهایی نوشته و تزیین کرده و دور تا دور سالن  آقایان و همچنین خانمها بزنید تا از این فرصت ها هم استفاده فکری و آموزشی بشود.

همین ها را مجری هم می تواند بعنوان میان برنامه بخواند.

از جملاتی که فامیل نوشته اند می توان در مجلس پاتختی هم استفاده کرد.

 اگر این مجالس متعدد و بیهوده حذف بشود چقدر خوب است، خصوصا این پاتختی که مخصوص خودنمایی و به رخ کشیدن هدایا و سوزاندن دلهای اطرافیان است و کسی حواسش به کارگر زیر خط فقر حاضر در مجلس نیست که وقتی دلش میسوزد چه می شود. لا اقل یکی دو تا از آن ربع سکه های حاشیه ای را اگر هر یکی از خانواده های طرفین به این کارگر ها بدهند دلشان کمتر میسوزد از دیدن اینهمه سکه و جواهرات...

ما در مجلس پاتختی برادرمان با توافق مهمانان قرار گذاشتیم که هر کدام از هدایا را نشان بدهیم و بگوییم که این هدیه را یکی از عزیزان مجلس زحمت کشیده اند و عروس و داماد اسمشان را بعدا روی هدایا می بینند اینطوری اخلاص و صفای کار هم بیشتر حفظ میشود.

گاهی سالن ها مراعات نمی کنند و خودشان موسیقی پخش میکنند. حتی برای مراعات شما که مذهبی هستید موسیقی بی کلام می گذارند اما چه موسیقی هایی آنهم با صدای بلند.

بدانیم که مطرب بودن و طرب انگیز و حرکت ساز بودن موسیقی است که آنرا مناسب لهو و لعب کرده و حرام می کند نه با کلام یا بی کلامی آن. برای همین گاهی موسیقی های مجازی که تلویزیون هم پخش میکنند وقتی با صدای بلند پخش می شود حالت بزن و بکوب و مطرب پیدا می کند.

یا خودتان موسیقی های مناسب و کوتاهی را در اختیار سالن بگذارید و کمی بینش فاصله قرار بدهید که خسته کننده نباشد و یا اصلا تاکید کنید که موسیقی نگذارند.

در عوض خبر از نزدیک شدن زمان نماز و گزفتن وضو بدهند و پس از آن اذان را پخش کنند و از مهمانان برای خواندن نماز دعوت کنند.

چه خوب است که از اول سالنی بگیرید که نمازخانه خوبی داشته باشد و حتی یک امام جماعت هم در مهمانها معین کرده و مهر به تعداد کافی در محل نماز قرار دهید.

خود عروس و داماد هم میتوانند اول وقت بصورت جماعت با همدیگر نمازشان را به جماعت بخوانند و از آن نماز هم عکس خوبی را داشته باشند.

مراقب عکاس و عکسهای خوب یا نامناسب هم باشید واقعا لزومی ندارد که لباس عروسها اینقدر باز باشد و عکسهای نامناسب گرفته بشود و توی آلبوم گذاشته و یا توی اتاق خواب گذاشته و هر خانمی از فامیل یا اطرافیان یا حتی بچه های مهمانان، این عکسها را که  خصوصی و خاص شماست ببینند.

جهت اطلاع دوستان یک  زوج عکاس و فیلمبردار هم داریم که نسبتا مقید و اخلاقی هستند و قیمتهاشون هم خوبه و عکسهای خوبی را میگیرند از جمله اینکه توصیه به این نماز جماعت معنوی میکنند.

خانمهای مجلس هم میتوانند همانجا توسط خانم عکاس و پس زمینه ای که همراه آورده، عکس بگیرند و در لابراتوار مخصوص چاپ شده و بعدا از عروس خانم عکسشان را تحویل بگیرند.

شماره عکاس و فیلمبردار: همسر خانم امینی 09122011185

ضمنا یک خبر تازه از دوستان مدرسه قرانی اینکه:

عکاسخانه سیب: برای آرامش خاطر خانواده های مذهبی: توسط بانوان از عکاسی تا طراحی و چاپ:  09123503318    09125887489

منتظر نکات شما در قسمت نظرات همین پست هستم و اما یک هدیه دیگر:

یکی از دوستان از جناب دکتر غفرانی سوال کردند که : اگر مراسم عروسی مان را در ایام قمر در عقرب برگزار کنیم اشکالی دارد؟  ایشان پاسخ دادند:

با سلام به شما و سلام به مقام والای زن که اگر خودش را به درستی بشناسد می تواند مظهر صفات جمال الهی و سرچشمه ی عقلانیت و شور و نشاط و امید و زندگی باشد و نگاهها را آسمانی کند.
پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و ضیافت با شکوه آن و ازدواجتان را به شما تبریک می گویم.
در زمینه ی مسائل نجومی و احکام آن اطلاعات لازم را ندارم لطفا از دفتر مرجع خود و یا از افراد مسلط در این زمینه بپرسید.
احتمال می دهم که زمان « عقد » شما مهم بوده و زمان « مراسم » شما خیلی تحت تاثیر موقعیت ماه نباشد.
حتما با یک نامه ی زیبا مادرمان حضرت زهرای أطهر سلام الله علیها و آخرین حجت الهی عجل الله تعالی فرجه الشریف را هم توسط حضرت معصومه سلام الله علیها به مراسمتان دعوت کنید و مراسمتان را در شأن آن دو مهمان عزیز مدیریت کنید و مطمئن باشید که آنها می آیند و برایتان هدیه هم می آورند.
امیدوارم بتوانید با خودسازی لازم ، عاقلانه ازدواج و مومنانه زندگی و عاشقانه خالقتان را بندگی کنید. إن شاء الله تعالی.
/ 1 نظر / 206 بازدید
سعیده محمدی

سلام علیکم. طاعات قبول. در وبلاگ " جمع آسمانی ما " چند سوال بر همین مبنا قبلا به چشمم خورده،لطفا با سرچ و جستجو بهش برسند.(من الان نتونستم انجام بدم) در مورد عکاس هم،من عکاس عروسی خودم که خانوم چادری و با قیمت مناسب بودند رو پیشنهاد میدم.کیفیت کارشون خیلی خوبه و 5 سال آتلیه داشتن ولی ب دلایلی اونو جمع کردند و الان چند ساله بعد از آتلیه خودشون واحد سمعی و بصری یک مدرسه در خ دولت هستند.ایشون کل فایل عکسها را میدهند ن زبانی و مثل سایر آتلیه ها بلکه به حقیقت.ایشون تمام مراحل را با دوستان خانمشان انجام میدهند جز صحافی. شمارشون اینه:09122031619 خانوم صنیعی التماس دعای فرج یاعلی