نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩۳/۱٢/٢٥
نظرات
سلامی با طراوت خنکای نسیم بهاری  *:-h wave  و عطر گل های فاطمی به همه خوبان دوست

یک پیام نوروزی:
   به دوستان پیشنهاد می شود برای هدیه به مهمانان نوروزی یک چیزای جمع و جور و ارزان قیمتی را در منزل داشته باشند:     کتاب هادی طریق- کتاب ذهن تکانی در خانه- کارتهای چهل حدیث ثروت و برکت یا ازدواج- دفترچه نکته های تفکر- کتاب قطره قطره و یا کتاب عالی ادعیه حضرت زهرا سلام الله علیها که در حال خروج از چاپخانه است. این کتابها قابل تهیه از مدرسه قران است.
و اما:
در نظر داریم  دوره مجازی ای را در طول تعطیلات برای مربی گری خردسالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با هدف آموزشهای تکمیلی: شناختی و کاربردی داشته باشیم.
این دوره برای کلیه خواهران و  برادران علاقمند خواهد بود. لذا میتوانید به دوستان یا همسران و برادران خود نیز خبر بدهید. فرصت مطالعه منابع نیز در وسعت وقت و تا پایان فروردین ماه خواهد بود.
هزینه مشخص این دو دوره خرید کتابها و سی دی های ذکر شده و طی دو جلسه کارآموزی و طراحی فعالیت برای کودکان در مدرسه قران است. این کارآموزی ها میتوانند در ساعاتی از بعد از ظهر یا عصر باشند. این دوره برای افرادی است که مایلند در طول تعطیلات یک برنامه سبک مطالعاتی داشته و تا حد امکان از رشد و حرکت باز نمانند.
برای برادران شرکت کننده نیز کارآموزی عملی برای فعالیت با آقا پسرهای کودک  در نظر گرفته می شود.
شرایط گروه 1-  مربیان کودک   
1- کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان فصل 1-آخر 4 و فصل 6 و سی دی رشد 1 را به صورت فهمیدنی مطالعه و مرور کنند.
1.5- نکات مهم هر موضوع را برای خود در دفتری یادداشت کنند.

تحقیق و ارسال:  پنج نوع اوریگامی ساده و زیبا درست کنید و عکس بگیرید و لیستی حدودا بیست تایی از بازی ها و فعالیت های مفید برای گروه سنی 4-6 و 5-7 سال را با جستجو در کتابها و اینترنت سرچ کرده و با ذکر هدفهای هر فعالیت در پایان تعطیلات ایمیل کنید.

شرایط گروه 2-  مربیان نوجوان و بزرگسال
ویژه دوستانی است که از گشت و گذار صرف در تعطیلات دل خوشی ندارند و ضمنا دوره های قبلی مدرسه را نیز تا حدی گذرانده اند.
لذا تسلط نسبی به مباحث کودک در کتاب تربیت دینی داشته و رشد 1 را خوانده و فهمیده اند.
شرایط شرکت در دوره:
1- مطالعه فصل 2 و5 کتاب تربیت دینی.
1.5-  تهیه و مطالعه کتاب معناشناسی خیر.(البته محض اطلاع کتاب فرایند شناسی خیر نیز جهت علاقمندان در حال چاپ است و سه شنبه آخر سال قابل خریداری از مدرسه قرآن خواهد بود).
مدل مطالعه : در حدی که بتوانند بگویند محتوای هر کتاب راجع به چیست و کدام قسمتهای آن برای دوستان جالب تر و مفیدتر بود. الزامی برای خواندن کلمه به کلمه کتاب ها نیست و فهم موضوعات مطرح شده کافیست.
تحقیق و ارسال:
 تهیه کتابهای لحظه ای درنگ و هادی طریق- ارائه ده مثال از ده نکته انتخابی از فصل اول کتاب لحظه ای درنگ و ارائه ده نکته مهم از کتاب هادی طریق بصورت تایپ شده یا دست نویس و عکاسی با کیفیت شده و ارسال به اینجانب.

  •  آزمون کتبی هر دو گروه به صورت ایمیلی پس از تعطیلات برای این دوستان ارسال خواهد شد و پس از تکمیل، پاسخها نیز بصورت ایمیلی دریافت می شود. امتحان البته open book نیست و صرفا بر اساس اصل تکریم و اعتماد به همدیگر و تاکید بر فهم مضامین روایات و کلیات کتاب خواهد بود.
  •  گواهی دوره و نمره فرد شرکت کننده بر اساس کیفیت فهمیدن مطالب و کاربردی کردن دانسته ها و مثال های خوب و کاربردی بیشتر وی ( نه حفظ کردن و پاسخ دادن) صادر شده و  بصورت دستی در اواخر اردیبهشت ماه توسط خانمهای مسئول دفتر مدرسه قرآن قابل ارائه خواهد بود.
  • ثبت نام و پاسخ به سوالات در خصوص دوره تا 27 اسفند ماه (از طریق ایمیل اختصاصی اینجانب) امکان پذیر است و در طی تعطیلات فقط پشتکار و برنامه ریزی فردی یا گروهی شما با دوستان همراهتان می تواند کمک کننده باشد.
  • ارسال سوالات آزمون کیفی صرافا برای کسانیست که:    
  •   تحقیق خود را از 26-30 فروردین ماه ارسال کنند    
  • و مهلت پاسخ دهی نیز 5 روز خواهد بود. انشا الله
    دوستان محترم
قبل از اینکه سوالی بپرسید لطفا یکی دو بار دیگر متن اطلاعیه را بخوانید تا موضوعاتی که مورد توجه قرار نگرفته، دومرتبه به دیده مبارک، نمود پیدا کنند. 
شروع مطالعات می تواند از روز ثبت نام باشد.       
 در برنامه ریزی قوی فردی یا زوج شدن با دیگر دوستان همراه خود از امروز موفق باشید :)  *;) winking
یک پیشنهاد: جزء 30 یا 29 را انتخاب کنیم و هر روز یک سوره را ابتدای صبح مرور کرده و عرض کلی یا آیات کلیدی آن را تا شب در دل داشته باشیم. همان دلی که اول هر صبح پیامبر را برای صاحب خانه شدن دعوت میکنه و با دعای خوشبختی و سلامتی و هدایت همه مردم عالم صلوات میفرسته. آن وقت هر روز میتونیم از خودمون بپرسیم: امروز حالت چطوره؟

 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب