نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/٤/٦
نظرات

سلامی برای اولین روزهای تابستانی تان  فرشته

اگر "اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم" از آخرین وصایای امیرالمؤمنین (علیه السلام) است، پس همانطور که تقوی و دوری از گناهان نقش مهمی در رشد و تقرب ما به خداوند دارد، نظم در امور و سامان گرفتن کار و وقت و ذهن انسان نیز چنین شأن و اهمیتی را دارد. 

خانم شهیدزاده از اساتید مدرسه قرآن در دوره های تدبر و مدیریت زمان و خانواده هستند و کتاب هایی در باب برنامه ریزی دارند. مطلبی دارم از ایشان در باب اینکه:  چطور با داشتن مشغله های متعدد، به نظم دهی فعالیتهای مختلف از جمله کارهای منزل برسیم؟

با سلام و احترام و از این حرف ها که در شأن والای شما می باشد
نقطه.

 یک بحثی که در امر نظم و ترتیب وجود دارد و به نظرم شهید گمنام اسم
مناسبی برای مقام آن است، بحث
ضرورت است.

فرض بفرمایید زمانی را که به تمام کارهای خود میرسید غذا میپزید، کتاب می خوانید، کتاب می نویسید، تلفن حرف میزنید و ...

حتما این مدل را در زندگی دیده اید. این باید بشود مدل.


 یعنی آدم اگر مجبور باشد می تواند انجام دهد. مجبور یعنی فکر کند باید برسد. و خودش را مطمئن کند که اگر نرسد چه می شود و چه نمی شود!

بحث دوم این است مداومت. یک سری امور را لازم نیست آدم روزانه انجام دهد. مرتب کردم کابینت ها و چیدمان منزل و وسائل موجود در مکانهای مختلف منزل -ولو انسان خیلی هم متنوع باشد- کاری روزانه نیست. پس از قانون فلقت رو قورت بده استفاده می کنیم و یک روز صبح تابستانی از خودمون و یکی از دوستان خوش سلیقه مون دعوت می کنیم که بیاد و با هم دکور بیرونی و درونی منزل رو ساماندهی کنیم. اگر با ان راحت بودیم فبحال اگر نه دوباره مثل اول سامان می دهیمشان.

بحث سومی که خیلی مهم است تعادل است. اینکه چه کسی چند ساعت از زندگی اش را به امور خانه اش می گذراند و چگونه اهمیت ندارد اما اینکه من اگر بخواهم کدبانوی خوبی نیز باشم در کنار بانوی تمام امور بودنم نیاز به الگوی خوبی دارم که البته با شرایط شخص به شخص افراد قیچی می خورد و قالب تن آنها دوخته می شد.

ما حتی مثل خواهرهایمان نیستیم. من هم خواهر بســـــیار کدبانوی نمونه ی خوش دستپختِ تمیز منزلِ نظیفی دارم! در غذا پختن الگوی من است. در اینکه همیشه شام های متنوع دارند. همیشه خانه اش را جارو می کند به فکر تمیزی
دستشویی و حمامش است این ها برای من خیلی خوب است. باعث می شود که من هم به فکر بیفتم که خانم خانه باید این ویژگی را داشته باشدا یک وقت فکر نکنی کارگاه بذاری و همایش بری و مسجد بری و دانشگاه بری و ... دیگه کارهای خانه مهم نیست! اما آیا به اندازه ی خواهرم وقت میگذارم؟ ابداً. چون مقاصد و برنامه های آدم تاثیر می گذارند برروش رسیدگی به کارهایش.

در اینجا بحث چهارمی مطرح می شود به نام سرعت. آیا ما می رسیم به اندازه ی خواهران عزیزمان وقت پای این کارها بگذاریم؟ نه. آیا می شود که نگذاریم و از انجام آن سرباز کنیم؟ باز هم نه. پس چه کنیم؟

انتخاب راه های میانبر. اینکه غذا را به جای 4 ساعت در آشپزخانه ایستادن و هم زدن در یک ساعت یا نیم ساعت آماده کنیم. چه کسی گفته که وقت زیاد گذاشتن برای پختن غذا را خوشمزه می کند؟! نخیر محبت است که با غذا آمیخته می شود و آنرا لذیذ می کند محبت به تک تک اهالی خانه. به نیت دار بودن غذا. به سفره ی ائمه بودن غذا.

به جای اینکه از وقتهای زنده روزانه مان برای شستشوی دستشویی و حمام استفاده کنیم شب مقداری پودر رخشا بریزیم و صبح در اندک زمانی برقی به آنها بندازیم که خودمان را در کف آن ببینیم!

کار منزل زمان گیر نیست. من یک بار گفتم ظرفهای 4 روزم را یک بار شستم! آن کار فقط یک تجربه ی جالب بود وگرنه نه در نظم دیگر امور در آن روزها به من کمک کرد و نه ... زمانی را که 1/4 باید هر روز صرف می کردم را در 4 برابر یک روز هدر دادم!!!!

پیدا کردن میانبرها کار در خانه را به شدت از حالت تکلّف خارج می کند و نظم داشتن را تفریح و بازی ای قرار می دهد برای بانوان.

به نظر می رسد تیپ ما بانوان -یعنی شما و خودم رو می گما- بهترین زندگی را می تواند برای خود داشته باشد چه اینکه نه مطلقاً شاغلیم که هول و ولای کارهای نرسیده مان را در منزل و محل کار داشته باشیم و نه مطلقاً در خانه ایم که غصه بطالت وقتمان را بخوریم. ببخشید که مطوّل شد عرایضم.

با آرزوی بهترین نظم ها در ساختار ساحت فردی و جمعی شما


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب