نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/۱٠/٢٠
نظرات

سلام بر عزیزان و دوستانی که یا مستقیما در طرح شکوفایی نسل توحیدی شرکت کرده اند یا کسانی که دورادور با این طرح همراه اند. کسانی که از خدا می خواهند تا نسلی سالم و صالح و موحد و راهبر در پرچم داری دین حق و یاری امام زمان عج به دنیا بیاورند و از نام و وجود مبارک حضرت ابالفضل  و امام حسین علیهما السلام مدد میگیرند. از 110 زوج علاقمند به فرزند داشتن و مومن و همراه و موافق، ثبت نام شده، حدودا هر دو هفته یکبار جلسات آموزشی برگزار می شود و از 8-12 صبح اساتید مختلفی هر بار از میان این موضوعات مباحثی را در ارتباط با قبل از بارداری، دوران بارداری و تولد ارائه می کنند: طب اسلامی و تغذیه، پزشکی زنان، موضوعات اخلاقی و تربیتی و دینی، روابط شایسته زوجین و بلوغ عاطفی.

فیلم و صوت اساتیدی که تا کنون صحبت داشته اند جهت تهیه در مدرسه اهلبیت علیهم السلام موجود است و همزمان قرار است این مباحث تایپ و پیاده شده و در سایت قرار بگیرد.

اولین نکته در طلب و دعا برای داشتن فرزندی برومند و امام زمان پسند، مراقبت از معنویت خود است. حجاب پوشیده تر، ارتباط با نامحرم مدود تر، دوری از هر عکس و صوت و فیلم نازیبا و صفحات و سایتهای وقت تلف کن و پوچ که فضای خیال انسان را آلوده کرده و از طیبات دور می کنند.

اولویت دیگر: فضای گرم و سالم خانوادگی است. اگر اصل در زندگی خانوادگی همسر داری است و فرزند فرع و محصول خانواده است، میشود وقتی که همسرمان دارد حرف میزند و موبایل زنگ میزند آن را بی صدا کرد و گفت: همسرم دارد حرف میزند، بهترین همدم زندگیم. میشود به هر موضوعی اهمیت نداد و از هر حرفی بهترین برداشت را کرد و گذشت. خوشا به حال کسانی که برای حفظ آرامش و نشاط خود و دیگران راه های بسیاری را پیدا می کنند.

میشود به جای یادآوری و مرور اشکالات و اشتباهات، خوبی ها و توانمندی ها را مرور و یادآوری کرد و هر روز با دهها واژه دلگرم کننده و تشویگر ، تشکر و قدردانی و شوخی را تمرین کرد.

 در ارتباط با سلامت جسمی و طهارت خوراک، مثلث سلامت در سایت دکتر حسن اکبری  مطرح شده است. می توانید آن را پرینت گرفته و در اتاق خود نصب کنید. مصرف مارچوبه برای تامین اسید فولیک طبیعی و پرهیز از ناهنجاری ها و مصرف عرق رازیانه و پاسخ به سوالاتش را هم دقتی بفرمایید.

 که البته در عطاری های خاصی ممکن است پیدا بشود. اگر کسی پیدا کرد به من و دوستان هم در نظرات همین پست، خبر بدهد.  

 در جلسه نسل توحیدی خاطره ای از قول استاد ابوالفضل بهرامپور نقل شد: بهترین دکتر خاور میانه را برای درمان درد زانو به ما معرفی کردند و ما هم با اطمینان به اینکه بهترین دکتر است: "التوکل علی الدکتر" رفتیم و یک آمپول های کورتون دردناکی هم به زانویمان زدند و خوب هم نشدیم کلی هم هزینه شد. فهمیدم که یادم رفته فقط از خدا طلب و انتظار خیر و عافیت داشته باشم.

بار دیگر سراغ یک دکتر معمولی تر رفتیم اما اینبار قبلش دو رکعت نماز استخاره خواندم و بعدش سر به سجده صد مرتبه اَسْتَخیرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ (خیر جویم از خدا به رحمتش خیرجویى در عافیت) را گفتم  و رفتم با این نیت و دعا که خدایا تو کاری کن که این دکتر درست بفهمد و درست مداوا کند لذا الحمد لله خوب شدم.

اگر لازم دانستید که برای رفع مشکلات ناباروری به دکتر مراجعه بفرمایید نماز استخاره یا طلب خیر زبانی از خداوند را فراموش نکنید.

  ادامه مطلب را ببینید...


- شکم بند و بالشتک قرآنی لای لای فرشته برای حفظ قرآن از دوره جنینی معرفی می شود.

- توصیه های دکتر روازاده استاد طب سنتی اسلامی و نسخه یشگیری از ناباروری و آشپزخانه احیای سلامت را ببینید.

صوتهای استاد دهنوی محترم در مورد دوران بارداری و زایمان هم تقدیم به شما.

-سوال از استاد غفرانی: آمادگی معنوی برای باردار شدن چگونه باشد؟

شاید مهم‌تر از همه چله نشینی غذایی و قرآنی و معنوی باشد. تا چهل روز حتی الامکان با وضو باشید. هر روز انسی و تأملی در قرآن داشته باشید. لقمه حرام یا شبهه ناک نخورید. هر شب دو رکعت نماز برای صالح بودن فرزند به جا آورید. هر روز حد اقل یک سطر از مناجات خمسه عشر یا دعاهای صحیفه سجادیه را با ترجمه بخوانید. در دوران بارداری نیز این وضوداری و مراقبت معنوی را داشته باشید.

در تغذیه خود از چربی و شیرینی و نوشابه و داروهای آرام‌بخش بپرهیزید و بر مصرف خرما، عسل، زیتون، میوه، سبزی و ماهی خود بیفزایید. هر روز سه یا چهار بار استراحت‌های کوتاه چند دقیقه‌ای داشته باشید. نرمش و پیاده‌روی صبحگاهی و یا شامگاهی را فراموش نکنید. خوب است که زود شام بخورید و صبحانه‌ی کامل استفاده کنید، سحرخیز باشید و صدای اذان خصوصاً اذان صبح را از رادیو یا از مساجد گوش دهید. از هر نوع هیجانی پرهیز کردن و او را از هم اکنون وقف ظهور نمودن و از همه مهم‌تر او را از مادرتان حضرت زهرای أطهر (سلام الله علیها) خواستن بسیار شایسته است. این خواسته را از طریق حضرت معصومه سلام الله علیها تقاضا کنید.

زن این افتخار را دارد که «بوم» هنرمندی آفریننده و سرچشمه‌ی انسان و انسانیت است. این‌همه کرامت و قداست مبارکتان باشد. از کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان ص 224

دیگر از زمینه های تربیت دینی کودک:

اصل 1- زمینه سازی‌های تولد

از حکیمی پرسیدند: تربیت از کی شروع می‌شود؟ گفت از بیست سال قبل از تولد و اگر دیدید دیر شده پس زودتر شروع کنید.

بیست سال قبل، زمانی است که پدر و مادر این فرزند، تحت تربیت بوده و شرایط فکری و اخلاقی‌شان رقم می‌خورده است. شخصی به امام رضا نامه نوشت و پرسید که یکی از بستگانم از دخترم خواستگاری کرده ولی مرد بداخلاقی است آیا صلاح می‌دانید دخترم را به ازدواج او در بیاورم؟ حضرت فرمودند: اگر بد اخلاق است، دخترت را به ازدواج او درنیاور.

شرایط و مراقبت‌‌های مادر نیز می‌تواند در آینده‌ی فرزند مؤثر باشد. ملا محمدتقی مجلسی از علمای بزرگ اسلام است. وی در تربیت فرزندش اهتمام فراوان داشت و نسبت به حرام و حلال، دقت فراوان نشان می‌داد تا مبادا گوشت و پوست فرزندش با مال حرام رشد کند.

محمدباقر، فرزند ملا محمدتقی، کمی بازیگوش بود. شبی پدر برای نماز و عبادت به مسجد جامع اصفهان رفت. آن کودک نیز همراه پدر بود. محمدباقر در حیاط مسجد ماند و به بازیگوشی پرداخت. وی مشک پر از آبی را که در گوشه حیاط مسجد قرارداشت با سوزن سوراخ کرد و آب آن را به زمین ریخت. با تمام شدن نماز، وقتی پدر از مسجد بیرون آمد، با دیدن این صحنه، ناراحت شد. دست فرزند را گرفت و به سوی منزل رهسپار شد. وقتی به منزل رسید، رو به همسرش کرد و گفت: می‌دانید که من در تربیت فرزندم دقت بسیار داشته‌ام. امروز عملی از او دیدم که مرا به فکر واداشت. برای داشتن فرزندی سالم و با اخلاق باید از پیش از تولد آن برنامه‌ریزی کرد. خلق و خوی مادر و حتی پدر پیش از به دنیا آمدن فرزند بر روی آن تأثیر دارد. با اینکه در مورد غذایش دقت کرده‌ام که از راه حلال به دست بیاید، نمی‌دانم به چه دلیل دست به این عمل زشت زده است. حال تو فکر کن ببین کاری کرده‌ای که فرزندمان چنین کاری را مرتکب شده است؟

زن کمی فکر کرد و عاقبت گفت: راستش هنگامی که محمدباقر را در رحم داشتم، یک بار وقتی به خانه همسایه رفتم، درخت اناری که در خانه‌شان بود، توجه مرا جلب کرد. سوزنی را در یکی از انارها فرو بردم و مقداری از آب آن را چشیدم. ملا محمد تقی مجلسی با شنیدن سخن همسرش‌ آهی کشید و به راز مطلب پی‌برد.

اگر در روایات اسلامی تأکید شده که خوردن غذای حرام، ولو اندک روی نطفه تأثیر سوء دارد، به همین جهت است. لذا بزرگان علم تربیت گفته‌اند: تربیت قبل از تولد شروع می‌شود.

برای مطالعه و استفاده‌ی بیشتر در خصوص جزئیات این امر می‌توانید از مطالب استاد دهنوی که در فصل 6 این کتاب به آن اشاره شده یا سی‌دی‌های ایشان به نام پرورش نسل مهذب (دانستنی‌هایی برای قبل از بارداری تا اواخر نوجوانی) استفاده کنید.

همچنین کتاب حلیة المتقین از علامه مجلسی و کتاب ازدواج شهید از دکتر پاک‌ ‌نژاد برای مطالعه در این خصوص توصیه می‌شود. کتاب ریحانه‌ی بهشتی که توسط جمعی از نویسندگان تهیه شده و در مراکز فروش کتاب به آسانی یافت می شود، برای آن عزیزانی که مایل به فرزندآوری هستند، بسیار سودمند است.

لازمه‌ی فرزندآوری، دعا، طلب، شوق و مطالعه است. والدین باید با نیت خالص و شناخت کافی زمینه ساز حضور انسانی ارزشمند و نسلی با کفایت و مؤمن در عالم وجود شوند.

دعا و ذکر خداوند، غذای مناسب و حلال، حالات معنوی وسلامت پدر و مادر، مراعات شرایط و عوامل طبیعی مثل خسوف و کسوف و بادهای تند و زلزله، مقابل آفتاب نبودن، مراعات ایام مناسب هفته و ماه، ( شب سه شنبه، شب پنجشنبه، روز پنجشنبه هنگام زوال آفتاب، شب جمعه و روز جمعه بعد از عصر، شب اول ماه رمضان)‌، بسم الله گفتن، حفظ زبان و اندیشه از کلمات رکیک و تخیلات ناصحیح، رعایت حلال و حرام و مستحبات و مکروهات در تشکیل نطفه‌ای توانمند و لایق برای سربازی امام عصر(عج) مؤثر است.

1 برای اینکه در زمان تشکیل نطفه، قمر در عقرب یا تحت شعاع نباشد به تقویم‌های نجومی که در اینترنت و کتاب‌فروشی‌ها یافت می‌شود، مراجعه کنید.دوران بارداری

روزى پیامبر اکرم به جوان زیبایى نظرکرد و گفت: باید پدر این ‏جوان، به خورده باشد.

2. اما رضا مى‏فرماید: «به زنان حامله خود کندر بخورانید، اگر حمل آنها پسر باشد، پاکیزه قلب و دانشمند و شجاع خواهد شد و اگر دختر باشد، خوش اخلاق و زیبا می‌شود و نزد شوهرش منزلت می‌یابد.»

3. مردى نزد حضرت‏ صادق شکوه برد که فرزنددار نمى‏شود، حضرت‏ به او فرمود: «هرگاه مجامعه کردى بگو خدایا اگر پسرى به من دادى‏ او را محمد خواهم نامید.» او مى‏گوید که چنین کرد و خدا به او فرزندى‏ داد.

برکت این نام مبارک مانع از سقط نیز خواهد بود. (می‌تواند در دوره‌ی بارداری محمد نام داشته باشد و بعداً اگر دختر یا پسر شد نام دیگری بر او بگذاریم.) مراعات حلال و حرام در تغذیه و رفتار، پرهیز از لقمه‌ی شبهه‌ناک، آرامش و نشاط روحی، استفاده از هوای سالم و محیط‌های پردرخت خصوصاً در روز، سخن گفتن با جنین پس از چهار ماهگی که روح در او دمیده شده، مبنی بر اینکه شیعه و مؤمن و شایسته باشد، از مواردی است که در دستورات بزرگان ذکر شده است.

بانویی که نقش بزرگ خود را در پی‌ریزی زندگی یک انسان جدید بشناسد، برای فراهم کردن آرامش و نشاط در دوران بارداری و شیردهی، از حضور در شرایط کاری و بحث‌های خانوادگی و اجتماعی خاصی که می‌تواند به درگیری و عصبانیت و اندوه بیانجامد خود را دور نگه داشته و زمینه‌های سلامتی و آرامش خود را همراه با پرداختن به علم و معنویت در منزل، مسجد ودر ارتباط با نزدیکان و دوستان فراهم می‌کند.

بعضی مادران دچار استرس مضاعف می‌شوند که اگر مشکلی پیش بیاید، چه کنند؟ با عوارضی که برای فرزندشان پیش می‌آید، چه کنند؟ سهم ما این است که زمینه ساز شرایط مثبت باشیم، اما همه چیز از اول تا آخر به دست خداست که او مهربان‌ترین مهربانان است. با توکل از خدا بخواهید که اگر در موضوعات هر روزه‌ی زندگی چیزی باعث درگیری عاطفی و روحی شما شد، به کرم خود جبران کند و هر امکان آسیبی را به یک امکان توانمندی و زیبایی و نُخبگی تبدیل کند. چه بسیارند افراد سالم و فرهیخته‌ای که درخانه‌های معمولی و حتی پر مسأله پا به جهان گذاشته و به درجات بالای اخلاقی، علمی و معرفتی رسیده‌اند... از کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان ص 28

برای تدارک مطالب مفید بعدی با هم همکاری کنیم. اما یادمان نرود دعا و توکل حرف اول و آخر است.

وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا. سوره مبارکه فرقان. 74


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب