نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/۳/٢٤
نظرات

سلامی از پس پنجره های هنر

وقتی صحبت از کاردستی می شود، اهداف مختلفی را می توان از نظر گذراند:

1- با هدف ایجاد مشغولیت و دور شدن از بیکاری و بی حوصلگی و اعتیاد به تلویزیون و رایانه و غیره.

2- با هدف تقویت حس زیبایی شناختی و استفاده از جنبه های زیبایی  آن در وحیه و در جذابیت محیط زندگی.

3- با هدف تولید و استفاده از وسیله مورد نیازی که می توان بجای خریدن آن را ساخت.

4- با هدف تقویت خلاقیت و تولید از نگاهی متفاوت.

5- با هدف صرفه جویی در هزینه های زندگی.

وقتی هدف از کاردستی را ندانیم،  وقتمان را صرف تماشا و تولید کارهای متنوعی می کنیم که هر کدام از جنبه ای اهمیت دارند اما خلاقیت در آنها کمرنگ است.

ما نیاز داریم که در زمینه مبانی و تعریف و انواع و راهکارهای خلاقیت بیشتر مطالعه کنیم. کتابی با این موضوع از دکتر عبدالعظیم کریمی و  مشترک ازدکتر افروز و دکتر کاردان و یا کتاب دکتر کردی را توصیه می کنم. این کتابها مفید و متنوع اند و محدودیت ندارند.

تاکید ما بر تولید کاردستی خلاق است. کاردستی متفاوت که تا کنون مشابه آن وجود نداشته است. ممکن است ما چند اثر تولید شده دیگران را ببینیم و با ترکیب یا تغییر آنها به محصلی جدید برسیم که به فکر کسی دیگر نرسیده باشد.

گاهی دوستان سؤال می کنند که ساختن یا نساختن یک کاردستی خلاق چه اثر مهمی در زندگی ما دارد که بخواهیم با اینهمه مشغله وقتمان را صرف آن بکنیم؟

وقتی در ساخت یک وسیله ذهن از قالب های معمول خارج می شود و دست بسوی تولیدی متفاوت بلند میکند، در برخورد با مشکلات و مسائل هر روزه زندگی هم این قالب ها را خواهد شکست و حل مسئله متفاوت، جهیزیه متفاوت، آشتی متفاوت، ناراحت نشدن با رویکردی متفاوت، و همکاری و ارتباط گیری متفاوت و شاد را با انسانهای پیرامون خود تجربه خواهد کرد. لذا خلاقیت و تولید و تغییر باید خوراک روزانه ما باشد. 

ممکن است دو نفر محصولی را همزمان در ذهن خود طراحی و ساخته باشند و از همدیگر خبر نداشته باشند. لذا کار هر دوی آنها نوظهور و خلاق است.

 عناصر سادگی و تفاوت دو جنبه مهم در کاردستی های خلاق هستند.

وقتی کارهای تولید شده دیگران را می بینیم و باز تولید می کنیم، نام آن کاردستی هست اما خلاقیت نیست.

وقتی به شاگردانمان محصول مشخصی را یاد میدهیم که تولید کنند، اسمش خلاقیت نیست.

اما اگر صرفا مواد اولیه را به آنان پیشنهاد کردیم، یا کاربرد محصول نهایی، را مطرح کردیم و از خودشان خواستیم که چگونکی ساخت و انتخاب مواد اولیه را مشخص کنند، تفکر خلاقشان به کار می افتد و محصولی نوظهور را ارائه خواهند کرد.

ممکن است این محصول زیبا باشد یا نباشد،

قابل استفاده باشد یا نباشد،

اما دوجنبه مهم  «تازه و منحصر به فرد» بودن و «سرگرم و فعال کننده» بودن را در خود دارد.

برای دوستانی که مایلند خلاقیت خود را با جنبه قابل استفاده بودن در منزل همراه کنند، چند پیشنهاد دارم:

1- جایی برای گذاشتن خرده ریزهایی مثل کلیپس و گیره سر یا میخ و پیچ و ابزار های ریز.

2- جایی برای نکه داشتن مدادها و پولها همزمان. یعنی یک کیف دوقسمتی با شکل و جنس و تزیینات منحصر بفرد.

3- جایی برای نگه داشتن کارت های شناسایی در کمد شخصی تان.

4- جایی برای گذاشتن کتابها و مجلات آماده مطالعه.

5- پیشنهاد متفاوت شما چیست؟

اگر سؤال آخر را نمی پرسیدم همه حرفهای گفته شده تبدیل به کشک میشد!  کشکی که کار یک بادنجان را هم راه نمی اندازد!

می توانیم هر هفته را به یک موضوع اختصاص بدیم  خوب روی آن موضوع مطالعه کنیم، و نتایج جالب و مفید آنرا برای گروه اینترنتی مان بفرستیم.

هفته بعد راجع به راهکارهای نظم  باشد یا نقاشی خلاق؟

منتظر تصویر و توضیح آثار تولیدی و حاصل مطالعاتتان در گروه هستم.


برچسب‌ها: کارهای خلاق
 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب