نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/۱٠/٤
نظرات
سلامی گرم در روزهای پر نشاط زمستانی-   یادتون هست از این آرزوها با هم صحبت میکردیم که: چطور میشه مدرسه یا مهدکودکی در فضای اینترنت داشت؟ یادتون هست وقتی مستند بحران خاموش را دیدیم...؟ گفتیم کی توی این مملکت فهمش میرسه که باید جلوی اینها را گرفت؟ گفتیم چطور میشه ساختمون فراهم کرد و مراکز پیش دبستانی بهتری را راه اندازی کرد؟
 اون روزایی که جوون تر بودم با گروه فجرآفرینان خانم دستغیب جلسه ای داشتیم در مورد اینکه پول جور کنیم اردوگاهی راه بیندازیم و مدرسه ها بیان و برنامه فرهنگی بگذارند (بماند که هیچکدوم همچین پولی هم نداشتیم).
وقتی با آقای اخوت (مسئول مدرسه دانشجویی قرآن) مطرح کردم  گفتند: شما اون کسی باش که وقتی اردوگاهی یا ساختمونی برپا میشه دعوتش میکنند که کارفرهنگی بکند، شما اون کار بلد اصلی باش، ساختمون زیاد پیدا میشه.
حالا یک عده پیدا شده اند، حاضرند سرمایه بدهند، مدرسه بدهند، دختروونه و پسرونه، شما اداره اش کنید!
یک مدیر مجتمع مذهبی قوی و با تجربه پیدا شده، میگه من نیروهاتون را کنار معلمانم آموزش میدم و ظرافت های کار را بهتون میگم.
 
حالا چند نفر معلم خانم و آقا برای پیش دبستان و دبستان و راهنمایی و .. داریم؟
نه از همین معلمهایی که همه جا پیدا میشه، یه عشق و علاقه ای به کار تربیت دارند و یه مطالعات پراکنده ای، نه!
کسانی که همه وقت هاشون را صرف کرده باشند تا تخصص های خدامحور پیدا کنند و "بکن و نکن" شان مستندات درست داشته باشه، با تحلیل سوره ای یا گستره مفاهیم روایتی مرتبط باشه، مراحل رشد در دوره های 7 ساله را درست خوانده باشند و برای هر رشته ای کاربردیش کرده باشند؟
از آقایان چند نفر را داریم؟
خانمها و آقایان زیادی از مراکز مختلف، هر چند وقت یکبار با اساتید مدرسه دانشجویی مرتبط می شوند و مبانی رشد و تعلیم و تربیت قرآنی را با مطالعات فشرده طی میکنند
میبینی که طی چند جلسه تمام کتابهای رشد را خوانده اند، در کلاسهای تدبر و ختم مفهومی شرکت میکنند، پیشینه مطالعاتی از بهترین روشهای مهارتی استرالیا و آلمان و ایتالیا و .. هم دارند (فلسفه کودک، مونته سوری، روشهای دیگر ...، نمونه اش مدرسین مدعو کلاس 5 شنبه های مخصوص مادران، از همین هفته ساعت 2-4 مدرسه اهلبیت).
ما الان کجا هستیم؟    سرعت مطالعه و جدیت دیگران در کار از ما خیلی بیشتر است.
این یک درد دل یا یک فراخوان عمومی تکراری نیست.
با یک کادر قوی، خودجوش، قرانی و اهل مطالعات فشرده،
جلساتی را شکل میدهیم و خودمان را برای تصدی امور تازه آماده میکنیم. خانمها و آقایانی که میخواهند وقت بگذارند و کندی هایشان را در هر زمینه ریشه یابی و برطرف کنند، همانهایی که اولین قدم قطعی شان ثبت نام در کلاسهای تدبر روشمند در قرآن و ختم مفهمومی سوره ها و آمادگی برای مطالعات فشرده و پیگیر است:
مطالعات قبلی و مشخصات فعلی و لیست کلاسهایتان را ایمیل کنید.
برنامه  خاص برادران هم اواخر هفته در نظر گرفته شده و متناسب با وقتشان است.
اگر هر  از چند گاهی یه گروهی از مدیران فرهنگی کشور میان و طرح و برنامه میخوان، نشان از این است که مطالعات ریشه ای و روشمند در برداشت و فهم از قرآن می تواند جوابگوی همه نیازها باشد و این روش با کارهای فرهنگی سطحی و بی کیفیت و گاه آسیب زا تفاوت های ساختاری دارد. با توسل و امید به عنایت امام زمان عج حرکت می کنیم که ما غیر از نزدیک شدن به خواسته های ایشان آرزویی نداریم.
این گروه تخصصی، مشاوران همکار با طرح نسل توحیدی، اساتید دوره های بعدی، معلمان مدارس قرآن محور و بسیاری از مناصب و مدیریت های فرهنگی را پوشش خواهد داد. انشا الله

 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب