نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/٩/٤
نظرات

سلام به دوستان و مربیان اهل خلاقیت. خلاقیت را اغلب در کاردستی یا نقاشی می شناسند اما هدف اصلی از پرورش خلاقیت داشتن نگاهی متفاوت برای اصلاح زندگی است. از چیدمان ظاهری منزل و تغییر در حال و هوای آن تا نحوه روبرو شدن با مشکلات و مسائل زندگی.

اینها شیشه های بازیافتی زیبای یکی از دوستان تازه  عروس از خانواده ای ثروتمند است. شاید بهترین ثروت او نگاهی هنرمندانه به زندگی است.

و این یک نمونه جا کتابی ساخته شده توسط یک کودک ابتدایی است که مشکل اتاق او را با چند کارتن موز حل می کند. این کارتن ها با طنابی به هم بسته شده و از بالا به جالباسی اتاق وصل است.

همراه با سطل مخصوص وسایل دم دستی که با روزنامه های به هم بافته درست شده. این سطل را خانم کاظم لو در کلاس نوجوانان آموزش داده اند.

نمونه های دیگر:...


 

شکر قهوه ای یکطرف و  مخلوط نمک و زردچوبه برای ریختن یکجا روی غذا هم طرف دیگر. بعضی شمالی ها از بطری نوشابه خانواده استفاده کرده و درش را چند سوراخ می کنند.

یادتونه استفاده از یک پتو یا لحاف نازک و خوش منظره به جای ملافه تخت را پیشنهاد کردم؟

ویترین و بوفه به سبک اهل مطالعه همراه با آینه و شمعدان عروس و داماد و هنرهای تزیینی شان.

اینهم یک دکور رومیزی با طرح و نقشهای رنگارنگ و استفاده از گل سفال و لیوان یکبار مصرف توسط مادر و کودک.

شما بچه هاتونو چطوری جو گیر و ساکت میکنید؟

چطوره که مهمونی های پر جمعیت را با یک جشنواره غذای مشارکتی آسان کنیم و از سفره پهن کردن و دور هم بودن نگرانی نداشته باشیم؟ این هنر جمعی دوستان هم گروه است.

اینهم یک غذای خلاق از خانم میر امینی است که در جشنواره غذای منزل خانم ابوالقاسمی شرکت داشته. این همان عدس پلوی بدون گوشت خودمونه که چرخ شده و تفت داده شده و طعم گوشت  گوسفندی سرخ شده میدهد.

راستی این معلم عربی عجیب و متفاوت را دیده اید؟ اگه گفتید چه روز و ساعتی در شبکه آموزش دیده میشه؟

اینها نتیجه یک کودکی شاد و پر تنوع است. استفاده از روش های مختلف و تغییر در زاویه نگاه. اینها هنرهای کودکان است.

با یک جشن عبادت چند ایستگاهی و فعال چطورین؟

کجایی خانم دستغیب؟ چند ایستگاه در یکساعت و نیم؟

چقدر مرتب و با نظم؟ با هدایت چند مربی عاشق؟

ایشان با سفر به چندین کشور مثل چین و ژاپن و ثبت تجربیات خلاق و متفاوت از مدارس آنجا طرح های زیادی را برای اجرای بهتر و با محتوا تر جشن های عبادت در یک کتاب تالیف کرده اند که منتظر یافتن یک ناشر قوی برای تولید و پخش این کتاب و کتابهای نظم و بازی و کاردستی و نقاشی و تفکر و ...  هستیم.

اینم بازخوردهای بچه ها

و اما انواع ایستگاه هنر:

طرحی داریم برای جشن های عبادت یا هدیه به کودکان در مناسبت ها:

 اگه دوست داشتید برای سفارش بسته های کامل شده با مقواهای رنگی و منگوله و الگو سفارش بدید.


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب