نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/٧/٢٥
نظرات

سلامی برای شما خوبان- دوستی که تقریبا یکسال است ازدواج کرده اند و در کلاسها شرکت میکنند، میگفتند: همسرم تازگی ها بدخلقی میکند و اجازه رفتن به کلاسها را نمیدهد و بعضی وقت ها رفتاری ناخوشایند و حرف و طعنه هایی دارند و این روال دارد ادامه پیدا می کند. هر چقدر هم برای کلاس رفتن یا ترک آن رفتارها اصرار میکنم فایده ای ندارد  کسی را هم قبول ندارد که بخواهد نزد مشاوری برود.

(این حالت بعضی افراد خوب نیست و  اینکه شخص آدم معتبری را قبول داشته و از کسی حرفی بپذیرد ر ا باید قبل از ازدواج بررسی کرد چون همواره افراد بهترین عقل و تجربه را ندارند و راهی هم باید برای فهم اشتباهات باقی گذاشت.)

از ایشان خواستم نامه ای برای امام زمان بنویسند و برای همسرشان ایمیل کنند

و در آن نامه هم از خوبی های همسرشان تعریف کنند هم مشکلاتشان را با زبانی نرم تر بیان کنند و کمک بخواهند که روند زندگی را برایشان بهتر کنند.

ایشان همین کار را کردند و بعد گفتند که همسرشان گفته: هر کسی قانون های زندگی خودش را دارد و امام زمان هم از این قانون ها راضی اند!

باز  ایشان اظهار ناراحتی و به هم ریختگی روحی داشتند و کمک خواستند.

نامه ای نوشته شد تا از قول من به همسرشان ایمیل کنند

نامه و پاسخی که دوستمان فرستادند را ضمیمه کرده ام

نکته جالب توجه در این روند: توسل ایشان و تغییر روحیه و تغییر رفتار خودشان و خلاقیت همراه با نشاط و محبتی بود که باعث شد جوّ حاکم بر ارتباطشان به نحو چشمگیری تغییر کند و سطح رابطه را بالا ببرد. همسران- والدین و دوستانی که مراعات تاثیرات کلام و رفتار خود را ندارند ای کاش می دانستند:

در سطح رابطه بالا خیلی چیزها درست می شود.

و در سطح رابطه پایین همه چیز خراب.

 

                                          بسم الله الرحمن الرحیم      

 سلام و درود بر شما و تلاشی که برای شناخت وظایف بندگی و تحکیم خانواده خود دارید...                              ادامه مطلب را بخوانید  


     بعضی سال به سال سالمتر می شوند و بعضی ضعیف تر و بیمارتر.

 بعضی ماه به ماه خوشبخت تر می شوند و بعضی بدخت تر و بدخلق تر.

 بعضی روز به روز شاداب تر می شوند و بعضی افسرده ترو بدحال تر.

بعضی لحظه به لحظه در بندگی خدا به فلاح نزدیکتر میشوند و بعضی ثانیه به ثانیه در زیانکاری بیشتر فرو می روند.

هر کس برای زندگی اش قانونهایی دارد..

اما هر زندگی با هر قانونی به ثمر نرسیده است..

هر کسی ممکن است با قوانین خلقت و رضایت خداوند همراه باشد یا در خلاف مسیر حق حرکت کند...

و چه کسی از خدا و عالمان به دین حق میپرسد در مورد اجازه هایی که دارد یا ندارد.

در مورد خودش و در مورد دیگران.

قرار است مردان با قیام خود تنش ها و تزلزل ها را دور ساخته و قوام خانواده باشند: رشد آفرین، امنیت بخش و قابل تکیه.

و زنان قانت بشوند: رو به سوی رشد و معرفت خدا داشته و خیر و هدایت را از او بخواهند نه از مادیات و تجملات. (بر اساس سوره نسا’)

کسی پیدا میشود که بخواهد بیشتر بداند و درست تر زندگی کند؟

 کسی پیدا می شود که باور کند راه های نیکبختی و تیره روزی با هم فرق می کند؟

وباور کند که شادی ثمره آزادی مهربانی است؟

همه می خواهند دیگران دوستشان داشته باشند و آنها با او و برای او بمانند

اما کسی می داند که باید "رهایش کنی تا به دستش آوری؟" چون خدا انسان را آزاد آفریده است و شادی در احساس آزادی و انتخاب است؟

همه می خواهند خیلی زود به نتایج دلخواهشان برسند.

"اما کسی می داند که " اگر میخواهی زود به نتیجه برسی باید آرام حرکت کنی؟

همه میخواهند همسرشان بهترین و داناترین باشد.

اما کسی می داند که: "عقل انسان در تجربه های علمی و رفت و آمدهای مفید اجتماعی و امکان انتخاب داشتن ها و امکان و فرصت برای درست ها و خطاها رشد "می کند؟

فاسئلوا اهل الذکر.

که دانایان هم دانند هم پرسند.

نادانان نه دانند و نه پرسند.

فرصت ها به زودی فرصت ها تمام می شود.

و عاقبت به خیری در خیر بودن امروز ما است..

اندیشه و رفتار ما امروز د رکدام مسیر است؟

فاما من اعطی و اتقی و صدق بالحسنی فسنیسره للیسری

و اما من بخل و استغنی و کذب بالحسنی فسنیسره للعسری

سوره مبارکه لیل

 

سلام خانم ادیب عزیز

ایمیل رو برای همسرم فرستادم وسعی کردم تو این چند روز اصلا از اینکه کلاس نمیرم ابراز ناراحتی و بی حوصلگی نکنم یه سری سی دی سخنرانی از خواهرم گرفته بودم همراه با کارام اونا رو گوش می دادم و صدای کلاس تدبر در بیت و ساختار وجودی رو هم گرفته بودم و برای خودم تو روزا و ساعت های مشخص گوش می کردم.

 دیروز تصمیم گرفتم مثل پارسال که سالگرد ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا رو جشن گرفتیم یه جشن کوچیک بگیرم. یه سفره ی سفید پهن کردم و شمعدونای عقدمون رو گذاشتم دو طرفش. دو تا سیب سرخ رو تو کاسه ی سفالی آبی پر از آب انداختم. انار دون کردم و باز تو کاسه های کوچیک سفال آبی ریختم. سالاد رو با گوجه فرنگی هایی که قالب قلب زده بودم تزیین کردم. دو تا شمع قلب کوچیک قرمز هم گذاشتم سر سفره. شام هم پیتزا درست کردم و روش رو با سس قرمز قلب کشیدم. سفره رو هم پر کردم از قلبای کوچیک مقوایی.

 یخ اناری درست کردم. یعنی دونه های انار رو ریختم تو قالب یخ و توش آب ریختم وقتی یخ زد ریختم تو ظرف شیشه ای و روش از این چتر تزیینی ها گذاشتم. خلاصه هر چی تو یخچال داشتیم و میشد تزیین کرد گذاشتم سر سفره. بعد هم لباسی که تو عقدمون پوشیده بودم رو پوشیدم. وقتی آیفون رو زد برقا رو خاموش کردم و شمع ها رو روشن کردم در رو که باز کرد شوکه شده بود...یه عالمه از سفره عکس گرفت .

 

.اومدن دوباره به کلاس ها هم کادویی بود که به من داد. امروز خیلی از حضور دوباره تو مدرسه خوشحال بودم خیلی.

 می دونم همش رو مدیون نگاه های بانو حضرت زهرام...

متشکرم 

چقدر راحت زندگی را می شود تلخ کرد و چقدر: خوب و شیرین.

خوشبختی گوارایتان 


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب