نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٢/٤/۱٦
نظرات

سلامی با حال و هوای آخرین روزهای ماه دلپذیر شعبان ماه پیامبر عزیز (علیه و آله السلام)

خانم شکوهی در وبلاگ پیام خوبی را گذاشته اند که در اینجا بازگو میکنم:

"یکی از کارهایی که خیلی در مدیریت انجام امور خانه می توان نقش داشته باشد، انجام همزمان چند کار است. اگر بتوانیم برای خودمان مشخص کنیم که چه کارهایی را می توانیم همزمان انجام دهیم و سعی بر آن داشته باشیم در وقتمان صرفه جویی خوبی داریم. مثلا خود من وقتی یکی از دوستان و آشنایان تلفن می زند، اگر نمی توانم به کار فکری قبلی که داشتم انجام می دادم مثل مطالعه و ... ادامه دهم، سریع در حین این که گوشی تلفن زیر گوشم هست می روم سراغ میز اتو و شروع می کنم به هم اتو زدن و هم تلفن حرف زدن. گه گداری در این بین کار دیگری هم انجام می دهم، مثلا...


 نظارتی برای آشپزی دارم و ... دو تا کار کاملا فکری را نمی توان همزمان انجام داد ولی دو تا کاری که چندان فکری نیست یا یک کاری که فکری است را همزمان با یک کار نیمه فکری می توان انجام داد. من دیدم افرادی را که برای حتی برنامه تلویزیونشان برنامه همزمان دارند مثلا اگر دوست دارند فلان سریال را در فلان ساعت روز ببینند از قبل برنامه دارند که همزمان با دیدن آن سریال سبزی و لوبیا و ... پاک کنند. و از صبح خرید مربوطه را انجام می دهند. مدیریت همزمان خیلی می تواند ما را جلو بیندازد."

من هم نکته های بعدی را اضافه میکنم:

- قسمتی از کتابخانه خود را به کتاب­های جدید مورد نیاز یا کتاب­هایی که لازم است دوباره خوانده شود اختصاص دهید و ترتیب کتاب­هایتان را نه تنها بر اساس قد و اندازه بلکه بر اساس ضرورت بیشتر یا کمتر به مراجعه قرار دهید.

8- با تهیه فهرست، می­توان پوشه­ای را برای بایگانی نوشته­ها و مطالب مختلف و پراکنده اختصاص داد و در ابتدای آن در برگه­ای، ترتیب موضوعات و مطالب را نوشت. می­توان لیست وسایل موجود در کمدهای بالای اتاق را تهیه کرد و به درب کمد پایین­تر چسباند.

باید توجه داشت که فراموش کردن مانند
از دست دادن است. اگر فراموش کنید که وسیله یا مطلبی را کجا گذاشته­اید، مانند این
است که آن را از دست داده باشید.

9- دفتر یا سر رسیدی که خودکاری به آن وصل شده را کنار تلفن قرار دهید و هر یادداشت، پیام، شماره تلفن، آدرس و برنامه روزانه­تان را در آن دفتر، پشت سر هم بنویسید. در این صورت قرارها و یادداشت های روزانه در کاغذهای پراکنده گم نمی­شوند. مایحتاج منزل را نیز هر بار در قسمت مشخصی بنویسید تا برای خرید بارها از منزل خارج نشوید و باز چند قلم از ملزومات را فراموش کنید. می توان به جای سررسید از پلاستیک بزرگی که پشت درب اتاق خود می زنید و یک ماژیک وایت برد آویزان کنار آن استفاده کرد.

10-قرار­های مهم را برای یادآوری در یادداشتی تصویری روی صفحه تلفن همراه خود قرار دهید یا به درب اتاق یا یخچال بزنید یا در کاغذ یادداشت­های باریکی برای هر روز جداگانه در کیف خود قرار دهید.

11-روزهایی از هفته را برای رفتن به کلاس­های مفید، نظافت، خرید، ورزش (پیاده روی، کوهنوردی، شنا و ...) و سرزدن به همسایگان و فامیل در نظر بگیرید و سعی کنید هم برنامه­های ثابت و هم متغیر داشته باشید.

12-هر چه وسایل بیشتری داشته باشیم، مشکل بیشتری برای سامان دادن به آنها خواهیم داشت. به همین صورت اگر اتاق فرزندانمان پر از اسباب بازی، لوازم تحریر و لباس­های تازه و کهنه باشد، نظم و ترتیب دهی به آنها مشکل خواهد بود. جمع آوری لباس­ها و وسایل غیر لازم و در اختیار گذاشتن بنا به ضرورت، راه حل مناسبتری است.

13- ما خودمان را گرفتار نوع چیدمان وسایل کرده ایم. برای همین خیلی زود همه چیز به هم میریزد و باید یکسره جمع و جور کنیم. دوستی می گفت کلی وقت میگذارم و روسری هایم را تا کرده و توی کمد روی هم میچینم اما وقتی که می خواهم چند تا را بیرون بکشم و انتخاب کنم همه به هم می ریزد و ساعتی از وقتم را دوباره باید اختصاص بدهم. در این مثال شما فورا درمیابید که اگر روی آویزهای مناسبی تمام روسریها آویزان شده بود امکان دیدن همه و انتخاب از بین آنها فراهم بود و هر بار یک روسری خارج میشد.

اگر شما بخواهید روتختی را روزی چند بار بردارید و بیندازید و صاف کنید وقتی از شما صرف می کند. اما میتوان پارچه یا لحاف پشم شیشه زیبایی را بعنوان ملافه ثابت تخت استفاده کرد و برای خوابید رو اندازی را روی خود بکشیم. وقتی که بیدار شدیم رو انداز را برداشته و داخل سبدی که زیر تخت گذاشته ایم قرار داده و منظره زیبای تخت را در طول روز شاهد باشیم.

با طرفندهایی از این قبیل خیلی از وسایل خود به خود ظاهر خوبی خواهند داشت و از قالبهای ذهنی قدیمی پیروی نکرده ایم!

شما چه پیشنهاد دیگری دارید؟ وقتی خداوند میفرماید" سیروا فی الارض" یکی از مزایایش این است که روش هایی از زندگی را در مکان های دیگر از دنیا می بینید که اصلا فکرش را هم نکرده بودید. شما از این تجربه ها دارید؟


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب