نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/٦/٢٢
نظرات

سلام بر همه حج گزاران و دل هایی که همراهشان رفته است. و تسلیت مصیبتی که برای حاجیان آسیب دیده از کشورهای مختلف وارد شده است. خداوند صاحب اصلی این سرزمین و حرم امن الهی را زودتر برساند انشا الله. حج همگی قبول آنهم با درجات قبولی بالا.

 خلاصه نکاتی از دوستم خانم پورصالحی را میفرستم که پس از بازگشت از سفر پارسالشان ثبت کرده اند. امیدوارم که به درد خیلی ها بخورد.

 

بسم رب الکعبه

 

 • زمان های گران: در فرودگاه و پشت در آسانسور زمان های زیادی صرف میشود که با برنامه داشتن از قبل میتوان استفاده مفیدی از آن کرد. میتوانید برنامه جمعی تعریف کنید تا برای دیگران هم مفید باشد مانند ختم صلوات و هدیه به امام زمان.

 • شاید اهتمام بر اذکار بهتر از اصرار بر ختم قرآن باشد. هر برنامه محدود کننده ای توصیه نمیشود. چون این سفر، سفر دیدن و شنیدن است. بهترین کار سعی برای بیشتر دیدن و بیشتر شنیدن و ثبت لحظه ها است.

 • سفرنامه، ثبت لحظات است. نه به این معنا که کی حرکت کرده و کی به کجا رسیدیم، بلکه سفرنامه تفکری و تصویری مفید خواهد بود.

 سفرنامه تفکری: نوشتن فکرها و تصمیمات و احساسات و دعاها با ذکر مکان و زمان.همیشه دفترچه کوچک و نوشت افزار به همراه داشته باشید.

 • سفرنامه تصویری: عکاسی از ابتدای حرکت. عکاسی حتی کنار کعبه یا کنار روضه حضرت رسول فقط در حج واجب امکان دارد. این امکان شاید فقط یکبار در طول زندگی برایمان وجود داشته باشد و یادگاری و سوغاتی برای سالهای بعدمان خواهد شد.


 پیشنهاد: ایجاد گروه در شبکه های مجازی و همراه کردن عده ای از خانواده و دوستان با خود در این سفر: با کاروان دل. به شکلی از زمان های استراحت و یا معطلی در لابی استفاده شود و ایجاد مشغولیت نکند. این کار خیرات و برکات فراوانی به همراه دارد.

 • شروع سفر حج، زمانی است که دل، سفر می­کند. طلب می­کند و پر می کشد. از اون لحظه ثبت وقایع کنید.

 • با خداحافظی از خانواده و سوار شدن به ماشین به سمت فرودگاه، احساس کنید معتکف می­شوید، احساس اعتکاف از همان ابتدا، بسیار مفید و بازدارنده است.

 • چمدان های اصلی یکی دو روز زودتر تحویل داده می­شود. ساک کوچک همراه را تا جایی که می­شود سبک نگه دارید. چون در هر دو فرودگاه مجبور به حمل هستید. در بین راه خوراکی یا لباس و وسایل چندانی نیاز نمی­شود.

 • خیلی از کاروان ها انتخاب هم اطاقی را از تهران انجام می­دهند. انتخاب افراد هم فرهنگ و هم روحیه بسیار مهم است. چون سفر به نسبت طولانی است. در این امر بسیار به خدا توکل کنیم.

 • هر چه خلوت داشته باشیم و فکر کنیم، بیشتر امکان استفاده خواهیم داشت.مراقب زمان هایمان باشیم چون معمولا افراد بسیار به صحبت و درد دل کردن علاقه دارند.

 • کمک به دیگران را (هر نوع کمکی) جزو واجبات سفر بدانیم.

 • به همراه داشتن مناجات های مختلف توی گوشی و استفاده از هنز فری در خیلی از مواقع کمک کننده است. من صوتی از مناجات فارسی حاج آقا پناهیان داشتم به چند خانم مسن دادم که سواد قرآن و دعا خوندن نداشتن. بسیار بسیار عالی بود. حتی بعضی از اینها برای پخش از بلندگوی اتوبوس و استفاده کل کاروان مفید است.

 • یک کلام، علی رغم میل به خلوت، از تک خوری بپرهیزیم. این کار برکات فراوانی دارد.

 • در هر وعده غذایی، مقدار زیادی غذا دور ریخته می­شود، تحمل این گناه توسط حاجیان و متصدیان این امر و اشاعه آن بسیار آزار دهنده است. از قبل سفر از همسفرهای خود بخواهید هر کدام یک بسته کیسه فریزر به همراه بیاورند و به شکل حرکتی جهادی از همان روز اول سفر، غذای اضافی تان را در کیسه ریخته و به زائران گرسنه کشورهای دیگر که کنار خیابان و حتی در مکه کنار دستشویی عمومی مسجدالحرام اطراق می­کنند بدهید. دقت کنید که مسوولان کاروان از این کار خوششان نمی آید. ولی خدا و امام زمان خوش شان می آید.

 • علی رغم اصرار مسوولان کاروان، جلسات کاروان بسیار وقت گیر و خسته کننده است. می­توانید خلاصه اهم مطالب را از یک نفر بپرسید.

 • پاپوش های کف لاستیکی برای وقتی کفش از پا درآورده میشود بسیار کارآمد است. به خاطر محافظت از خیس شدن و کثیف شدن جوراب و ایجاد اصطکاک هنگام راه رفتن روی سنگ صیقلی و پیش گیری از پادرد.(خریداری از فروشگاه های جورابان) این موضوع را به هم کاروان هایتان هم اطلاع دهید. حتی میتوانید چند تا اضافه بخرید و به هم اتاقی هایتان هم بدهید چون بسیار بسیار کمک کننده است. البته باید مطابق با سایز پا خریداری شود.

 • همراه داشتن چند خطبه غدیر برای تبلیغ و هدیه دادن به مسلمانان ناآگاه و دارای زمینه.

 • به سایر مسلمانان لبخند بزنید از سیاه پوستان آفریقایی تا تایلندی ها و .... با لبخند بهشون سلام کنید. احساس وحدت مسلمانی و وحدت در موسم حج بیشتر لمس خواهید کرد. حداقل یکبار تجربه کنید.

 • خانم ها: چادر سبک و جلو بسته و آستین دار. مشکی- احرام- رنگی و یک کیف پارچه ای سبک برای احرام

 • اگر بگویند فقط یک توصیه کن می­گویم در این سفر از هیچ خواستنی نترسید. بزرگ و زیاد بخواهید . هیچ نشدنی ای وجود ندارد. خانمی دلش خواست و اجازه زیارت بقیع پیدا کرده (ماموران ندیدنش)- خانمی طلب کرده و استلام حجر قسمتش شده بدون هیچ فشار و آزاری-(رفتار شرطه ها مثل قبل خشن نیست، هیچ اتفاقی نمی افتد نترسید) زیارت امام زمان در صحرای عرفات را بخواهیم. ایشون امیر حجاج هستن.

 • هر سال بعد از اتمام اعمال، هر فصلی که باشد، باران می­بارد که نشونه قبولی اعمال حجاج است. خدا قسمت کند در اون لحظه زیر باران باشید.

 • برای اینکه از ازدحام جمعیت اذیت نشید در زمان هایی که همه مشغول کاری هستند، شما اجتناب کنید. مثلا غذا خوردن ساعت اوجی دارد. شما قبل یا بعد از اون ساعت برای صرف غذا بروید. همین طور حرم رفتن  و یا حتی لباس شستن و....حتی اگر نماز جماعت از نظر مرجع شما با امامت وهابی ها صحیح نیست، با توجه به جلو تر بودن زمان اذان مغرب (دقت کنید هنگام غروب آفتاب اذان می­گویند و نماز مغرب میخوانند) در زمان های اوج شلوغی مکه و کمبود و ازدحام بسیار جمعیت برای اتوبوس ها، بعد ازنماز مغرب آنها به حرم بروید. در مکه بعد از اتمام هیچ نمازی قصد بازگشت به هتل نکنید که حداقل یک ساعت دچار صف های طولانی می­شوید. این یک ساعت یا حتی بیشتر را در مسجد الحرام استفاده کنید و بعد با آرامش از اتوبوس های خلوت استفاده کنید.

 • در روزهای شلوغ هتل صف های طولانی برای آسانسور ایجاد می­شود و گاهی تا یک ساعت معطلی . خودتان را برای پله نوردی های فراوان (در حد 13 طبقه یا حتی بیشتر) آماده کنید.

 • یک نکته مهم اینکه جو غالبی که روحانیون محترم کاروانها و به تبع آن سایر حجاج ایجاد می­کنند، توجه بیش از اندازه به ظاهر احکام و مناسک حج است به طوری که ایجاد وسواس میکند.و معنویت و توجه به باطن اعمال را به شدت تحت شعاع قرار می­دهد. مُحرم بودن، احساس فوق العاده ایست که با نگرانی از احکام آن، به حالتی تبدیل می­شود که اغلب  افراد به سختی تحمل می­کنند.

 • یکی از راه های مقابله با این جو، مطالعه جدی و تفکر و تمرکز بر اسرار عبادات است. کتابهایی در این زمینه وجود دارد که به همراه داشتن و مطالعه آنها در طول سفر توصیه می­شود. به طور ویژه حدیثی به نام حدیث شبلی به نقل از امام سجاد است با این مضمون که به فردی بنام شبلی که از حج برگشته و توجهی به اسرار اعمال نداشته میفرمایند که تو در واقع حج به جا نیاورده ای و به این بهانه به بخشی از توجهات لازم در اعمال و مناسک حج اشاره میفرمایند.

 • سنگ هایی که برای رمی جمرات جمع آوری می­کنید، هر چه بزرگتر باشه، برد و شتاب بیشتری دارد و سهولت انجام عمل را بیشتر می­کند. سنگ ها را به اندازه حدودا گردو جمع آوری کنید نه فندق.

 

 حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست. روز عرفه و صحرای عرفات را دریابید. حتما شب با زیر انداز کوچکی به کوه جبل الرحمه بروید. اگر کاروان نبرد خودتان بروید و تا صبح بمانید. بیقراری و بی تابی حضور امام زمان و طلب درک و دیدار و احساس ایشون رو تجربه کنید. توی چادرها نمونید. شب عرفه، اتفاقی هست که تا آخر زندگی برای حاجی باقی خواهد موند...


برچسب‌ها: توصیه های سفر حج
 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب