نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/٦/٢٢
نظرات

سلام بر دوستان بزرگواری که در فرایند به دنیا آوردن نسلی توحیدی هستند. نکاتی را بنا به درخواستی که شد برایتان مینویسم.

از کتاب خوب ریحانه بهشتی و کتاب رشد 1 (از مدرسه قران و عترت) استفاده کنید.  

و به هر صورتی که میتوانید در طهارت فکر و روح و اعمال عبادی شایسته و خصوصا توجه ویژه به واجبات و محرمات که وظیفه اصلی همه ماست، بکوشید.

در صورت اهمیت دادن به واجبات، آنوقت گفتن یک ذکر بسم الله الرحمن الرحیم با توجه می تواند اثرات بزرگی داشته باشد.

یا مرور روزانه قرآن و خواندن دعای یستشیر  (برای مومن شدن فرزند) و ...

خوردن کندر هم در ماه 5-4 ام توصیه می شود و هر روز اندازه یک ماش از آن را خرد کرده یا بجوید و بخورید که کاملا درسته نباشد. هر روز ناشتا 21 عدد مویز بخورید تا به گفته امیرالمومنین علیه السلام دچار بیماری نشوید. برای هوش بچه هم کندر و مویز موثر است.

روزی یک تا چند عدد سیب بخورید...


فصل به و انار هم که در راه است و موجب زیبایی و شجاعت و تصفیه خون و .. است.

همچنین خربزه برای زیبایی و خرما برای بردباری فرزند خوب است. بادام روزی 7 عدد بصورت شکستن بادام داخل پوست سخت و در آوردن پوست رویی آن با انداختن در آب جوش و خوب جویدن آن، جایگزین ویژه ای برای کلسیم است و انجیر روزی 5 عدد نیز بصورت تازه یا خشک یا آبزده خیلی عالیست.

کتابهای روایی مثل مفاتیح الحیاه را هم خوب است که در مطالعات روزانه تان قرار دهید.

وقتی شما مطالعه میکنید یا تدبر قران یا حفظ آن را کار میکنید انگار که فرزنداتان دادرد این کار را مکیند و از الان متبحر در حفظ و تدبر و آیات و روایات و تفکر و تعقل می شود.

سعی کنید از کامپیوتر روی پا گذاشتن و استفاده نزدیک و مرتب از موبایل و همچنین ماکروفر و روشن نگاه داشتن مودم منزل و از کارهای خسته کننده و زیاد پرهیز کنید.

قدم زدن و نفس کشیدن عمیق در هواهای پارکی و باغی برایتان خوب است.

و نسبت به حرف و نقل ها و درگیر شدن با هر موضوع بیخود بپرهیزید تا به این ترتیب اسباب حرص و ناراحتیهای بیهوده و گذرای دنیا را برای خودتان فراهم نکنید و از اشتغالات جدی و کاری در شرایط خسته کننده و عصبی کننده بپرهیزید. انواع مرخصی های با حقوق و بی حقوق را برای ما گذاشته اند تا به وظیفه اصلی مان برسیم. لذا با خیال راحت دوران بارداری و پس از تولد هم یکی دو سالی را حداقل برای خوش بودن با فرزندتان در نظر بگیرید و در فکر کارهای پر دغدغه و مسولیت آور نباشید. اما مطالعات و کارهای هنری و استفاده از کلاسهای خوب و معنوی و صوت ها  و سی دی های اساتید، بسیار خوب و مفید است. 

 گفتن و خندیدن حتی برای موضوعات و برنامه های ساده و معمولی گزینه کمک کننده ایست.

روی هیچ چیز گیرو اصرار نداشته باشید تا زندگی برایتان شاد و هموار شود. حتی روی ناراحت نشدن و شاد بودن هم گیر نداشته باشید تا هر چه پیش آید با آن راحت و روان باشید.

حرف ها و توصیه های بزرگترها و اطرافیان را در خصوص بارداری و فرزند پروری بشنوید و تشکر کنید. سپس هر کاری که درست تر است را انجام دهید. نیازی نیست بخاطر هر توصیه ای واکنش نشان بدهید و مخالفت کنید. خصوصا که اغلب توصیه هایشان خوب و دلسوزانه است.

بهتر است با پزشکان با تجربه که تخصص سنتی هم دارند مرتبط باشید و بر اساس دستوراتی که برایتان قابل اعتمادتر است عمل کنید و نگران کم و زیاد شدن بعضی چیزها توسط اطرافیان هم نباشید، چون که: «طوری نمیشود». با خوردن و نخوردن و روغن مالیدن و شستن و بغل کردن و خواباندن و ... به سبک و سیاق های دیگر آنهم خیلی گاه به گاه مشکلی پیش نمیاید.

صبح و شب به توصیه پیامبر عزیزمان سوره های ناس و فلق را بخوانید.   تا انشا الله از شرهای مختلف در امان باشید. کتاب های رشد 3 و 4: بلوغ عقلی و عاطفی را بخاطر رشد خودتان مطالعه کنید و گاهی که آمادگی داشتند برای همسرتان هم تعریف کنید تا فرزندتان هم عاقل و با عاطفه بشود.

به توصیه استاد غفرانی میتوانید به عنوان یک قرار شخصی روزی 2 رکعت نماز هدیه به پیامبر عزیز یا امام زمان علیهما السلام بخوانید و  عاقبت بخیری و سلامتی و شایستگی های مختلف فرزندتان و خودتان را طلب کنید. و از این نوع قرار ها ونیت ها به هر صورت دیگر هم میتوانید خودتان داشته باشید.

همه چیز از جمله خودتان و همسر و فرزنداتان را به خدای بزرگ بسپرید که او بهترین حافظ و مهربانترین مهربانان است  فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین.

یادمان نرود که شخص اول و مهم زندگی مان همسرمان است و فرزندان میتوانند باشند یا نباشند. لذا توجه و محبت به یکدیگر را با هیچ چیز عوض نکنید.

از ماه های اول لازم نیست که نزد بهترین دکترهای راه دور بروید. میتوانید از مشورتهای ماماها و دکترهای زنان یا سنتی محلی استفاده کنید و تلفنی هم با پزشک سنتی خاص خودتان مرتبط باشید.

ماه های اخر را برای تشکیل پرونده نزد دکترهای خاص تر انتخاب کنید و اگر توانستید با آژانسیا تاکسی بروید و برگردید.

اولین دستی که به فرزند میخورد مهم است که متعلق به شخصیتی با ایمان و صبور و آرام باشد.

حتی اگر نمیتوانید دکتر خاصی را در نظر بگیرید و صرفا بیمارستان خوبی را انتخاب کرده اید، برای خوب بودن قابله ای که نوبتش به شما می افتد دعا کنید و برای همه چیز دیگر دعا کنید چون دعا کارساز است و خدا خودش میتواند همه چیز را بهترین کند.

 آیه ربِّ اِنّی نَذَرتُ لَکَ ما فی بَطنی مُحرّراً فَتَقَبَّل مِنّی را که مادر حضرت مریم برای فرزندشان خواندند، بخوانید و به مضمونش فکر کنید که فرزندتان را برای خدا بخواهید و در راه و مسیر خدا پرورش بدهید.

سایت ذریه طیبه   و سایت «نسل توحیدی» را هم میتونید ببینید.

التماس دعا برای ظهور امام زمان عزیزمان و برای همه کسانی که در طلب همسری شایسته و نسلی توحیدی هستند.

خوب است که دوستان و همراهان عزیز، شماره تماس پزشکان متخصص و سنتی خوب و حاذقی که میشناسند و دکترهای زنان مومنی که خیلی سرشان شلوغ نیست و میشود وقت گرفت را در قسمت نظرات بگذارند.

این هم شماره خانم دکتر مهربان و جوان و مومن متخصص زنان که برای مراقبت ها و سوالات دوره ای در بارداری و مسایل زنان پیشنهاد میکنم. 

فاطمه صالحی  شماره مطب یوسف آباد 88708376 و 88100131

 


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب