نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/٥/۱٩
نظرات

سلام بر همه دوستان خوب

و علاقمندان و دل باختگان به پیامبر، به امیرالمومنین، به حضرت مادر... و به امام زمان علیهم الصلوه و السلام

همه کسانی که پیام آیه آخر سوره مبارکه قلم که در مورد پیامبر عزیزمان میفرماید: و ما هو الا ذکر للعالمین را درک میکنند: که قرآن و عترت دو چیز نیستند که به هم ضمیمه شده باشد. و حالا هر کس میخواهد امام زمان را از پس پرده غیبت بیرون آورد باید سعی و مجاهده کند تا قران را از این غیبتش خارج کند.

یکی یکی از ارگان های تهران و شهرستان ها تماس میگیرند و میگویند: سال به سال  دوره به دوره، کلاسهای روخوانی و روان خوانی و تجوید داشته ایم و کمی بازی و نقاشی و روانشناسی کودک دست مربیانمان میدادیم و میگفتیم بروند و کلاس بگذارند...

حالا شما چه حرفها چه طرح ها و کتابهایی را توصیه میکنید؟

کتاب های رشد تفکر اجتماعی چه میگویند؟ 

نکات مهم در 7 سال اول، پرورش تکلم، تمیز بین طیب و خبیث، پرورش حواس، طیب سازی محیط به جای باید و نباید ..؟

7 سال دوم...؟ نکته ها و روش ها در تشخیص خیر و شر و خیر شناسی و خیر گزینی و پرورش تقوا؟ تمرین برای تفصیل ذهنی و ترجیح بین خوب و خوبتر یا بد و بدتر و زمینه سازی ها و بازی ها و ....؟

7 سال سوم... بلوغ عقلی؟ فهم درست باید ها و نباید ها و انجام کارهای درست و ترک کارهای غلط؟   


7 سال چهارم... بلوغ عاطفی؟ بتوانیم دیگران را به خود ترجیح دهیم و بیش از خودمان دوستشان بداریم، زمینه و توان ازدواج و درک اجتماعی و خیر رساندن به دیگران؟

7 سال پنجم هم هست؟ بلوغ لبی و اولوالالباب شدن برای جریان سازی خیر و عقل و عواطف در جامعه؟

7 سال ششم؟ بلوغ عباد.. انبیا، ائمه، شناخت سطح رشد انسانهای متصل به ذکر و وحی و بری دانستن این شآن و فهم از خطا و اشتباه و پیوند خوردن و توان یافتن در ارتباط گرفتن با شایسته ترین گلهای سر سبد عالم خلقت و صاحبان جهان ملک و ملکوت؟

دوره های تدبر در قرآن؟ ترم 1- انس و ارتباط با مفاهیم واژه ها و آیات و سوره ها...

ترم 2- روش های نفکر در قران  ترم 3- تدبر کلمه: شناخت و روشمند شدن در پژوهش با شناخت کلمات و تعارف و ..   ترم 4: تدبر سوره ای- ترم های بعدی: تدبر قران به قرآن- شناخت سوره های مکی- سوره های مدنی- تدبر روایی- تدبر ادبی- تدبر در دعا و ... و باز هم ادامه دارد؟

پس ما در چه حالیم که هنوز داریم تجوید و صوت و لجن کار میکنیم؟ یعنی نوجوانهای مجموعه شما اینقدر قران را تدبر میکند که دیگر سالهاست مشکلی در باب روخوانی و حفظ و این حرفها ندارند و برای خودشان وبلاگ تدبر های سوره به سوره دارند؟     http://benamesalam.parsiblog.com/         عججججججب

میشود این دوره ها را برای ما هم بگذارید؟   درخواست از

بسیج مرکز

وزارت دفاع

مراکز شهرداری

امور مساجد

رادیو -  تلویزیون ...

این مسجد  و آن منزل و آن پایگاه و آن شهر  و آن استان و آن کشور......

خدایا اینجا چه خبر است؟ بی تبلیغات و بی سر و صدا و اینهمه درخواست؟

یعنی ظهور نزدیک است؟ یعنی عَلَم رجوع و استفاده از قرآن را میشود بلندتر و بالاتر نصب کرد و سطح فکر ها و فهم ها و نگاه ها را میتوان در سطح اجتهاد قرانی برای درک و تصمیم گیری و پاسخ گویی و سند نویسی و برنامه ریزی در هر نوع کار کردن در محله ها و پست ها و سازمان ها و شهرها و کشورها در نظر گرفت؟

دوستان مربی کم داریم، دوستان تهرانی، دوستان شهرستانی، دوستان قدیم و جدید.

چشم رهبر و امام بالا ترش به امروز من و شماست. فردا که امام خودش می آید.

کسانی که خودشان را در مسیر نسیم قران تسلیم کرده اند، کمی پر تلاش تر باشید و شرکت کنید، همین که نفَستان در کلاسها باشد و بنشینید تا شب عملیات یک لحظه یواش و درگوشی صدایتان کنند، قرآن خودش کارش را میکند و از آی کیو هفتادی مثل من توانی می سازد که می تواند دست چند نفر دیگر را بگیر و همراه کند.

مسیر که درست باشد، قرآن و اهلبیت که گوینده باشند، من و تو که حجاب نباشیم و منیت ها و سلیقه هایمان را کناری بگذاریم و هر کس گوشه ای از عَلَم را بگیرد، این همراهی و دست دادن به دست دیگر طلب کنندگان حقیقت، کاروان نجات را زودتر می رساند و گنجینه های مدفون مانده عقل را زودتر زیر و ر کرده و به ظهور میرساند.

دوستان! مربی های پیشرفته قرانی و توانمند در مباحث رشد و تربیت کودک، نوجوان و خانواده کم داریم. سازمان ها و شهرهای مختلف درخواست نیرو میکنند، انبوه کار در توان این چند نفر همیشگی نیست.

و کسانی که نذورات فرهنگی شان را برای چاپ بیشتر کتابها و تدارک ساختمانها و کلاسهای جدید در مسیر پر فوران کوثر قرار می دهند، بسم الله.

برنامه قرانی و تربیت تابستان و پاییزتان را برایم بفرستید و بگویید تا سطح چند از تدبر و چند نوع کلاس قرانی و در کنارش مبحث تربیتی و فعالیتی برای کوچک و بزرگ، بچه ها یا مربیان دوره های فرهنگی کودک و نوجوان را میتوانید به عهده بگیرید؟

الف- تدبر 2 گذرانده و مباحث تربیت دینی و لحظه ای درنگ، آمادگی برای تدریس...؟

ب- تدبر 3 و تربیت دینی و لحظه ای درنگ و رشد 1 و 2، آمادگی برای تدریس...؟

ج- تدبر 4، 5 یا 6 و مباحث رشد 1-5  توان کار پژوهشی و برداشت از آیات و سوره ها و عضویت در یکی از مدارس تخصصی با ذکر نام تخصص. آمادگی برای تدریس ....؟

شماره تماس و محله سکونت را هم فراموش نکنید، سطح تحصیلات و رشته هم همینطور. انشا الله یکی از دوستان داوطلب، مرا در تهیه لیست اسامی مربیان قوی یاری خواهد داد.

ایمیل را که دارید: adib_hastam@yahoo.com  می خواهیم زنده تر باشیم و زندگی بخش و بر پا شده و بر پا کننده، پس عنوان ایمیل را بنویسید: یا حی و یا قیوم

عزیزانی که تازه با مجموعه و فعالیتهایش آشنا شده اند یا در مراحل قبل از این سه سطح هستند میتوانند با جستجو در سایتهای: مدرسه دانشجویی قران و مدرسه دانشجویی اهلبیت نبوت، برنامه های این ترم و ترمهای آتی را جویا شده و با نفسی تازه به کاروان بپیوندند.

و البته همگی میتوانیم برای پیوستن این همه انگیزه و علاقه و نیت و توان هر چند ضعیف، به نفس و توان و اخلاص و اثرگذاری و دعای امام زمان عزیزمان، دعای خیر کنیم و صلوات های کمکی هدیه بفرستیم.

خدا همه دوستداران و یاوران دین و قرانش را حفظ، و تاییدات بی نظیر و عجیب و با برکتی را در این عهد جمعی (که یدالله مع الجماعه) نثار همگی بفرماید. انشا الله


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب