نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/۳۱
نظرات

سلام بر دوستان مجاهد و کار درست

شدیداً نیاز به نیروی قرآنی هست. همه جور حرفی را همه میتوانند بزنند. آدم قرانی کم هست.

دوستانی که در اینهمه کلاس و دوره خوب شرکت کرده و این همه استاد دیده اند و به کلی تفسیر و وبلاگ و سایت و کتاب دسترسی دارند،

امروز روز امتحان است

تمام مناطق شهر نیاز به نیروهایی دارند که بتوانند ظرف یکساعت چند نکته از نکات تدبر در قرآن و موضوعات کاربردی آن را بیان کنند.


نکاتی که این مدت خانم هاشمی میفرستادند را در گروه مایگاددارید. کافی است یک سرچ بزنید ببینید چقدر گزاره برای هر سوره در گروه موبایلی مان دوستان مطرح کرده اند .

نرم افزار جامع التفاسیر را که دارید؟ اگر ندارید مجانی از مدرسه قران بگیرید.

حداقلش ای است که با سرچ در اینترنت نکات تفسیرنور و صوتهای تفسیر قطره ای استاد قرائتی را هم خواهید داشت:

صوت های "با من نگاه کن" استاد چیت چیان هم که نکات 114 سوره هر کدام در چند دقیقه است و در رادیو پخش شده هم در مدرسه هست و با بردن یک فلش میشه گرفت.

صوت و فیلم کلاسای تدبر هم که هست.

دیگه چی لازمه برای بیان چند نکته از هر سوره و برپا کردن یک علم دیگر در یک گوشه شهر ؟ کسانی که مساجد را آباد کرده و هر کدام دست چند کودک یا نوجوان را گرفته اند، حالا وقت جلسات در منازل است

1 روز در هفته میتواید؟ دو روز؟ هر روز؟

به من ایمیل بفرستید و کلاسهایی را که تا کنون گذرانده اید و محله های انتخابی تان را  بفرمایید.                        adib_hastam@yahoo.com

هزینه آژانس کولر دار همگی جور شده، البته به همت و همکاری شما خوبان.

پس بسم الله:  الان روزه داری در تابستان یک جهاد است، اگر به روزه داری تان لطمه نمیخورد، محله خود و مناطقی که میتوانید بروید را مشخص کنید و بهم خبر بدید چون داره دیر میشه و اگر این ماه را نمیتونید بفرمایید تا برای بعدش برنامه ریزی بشه.

اگر نتونستید یکساعت جلسه را با یک سوره و دنیای مطالبش کامل کنید، یک نکته هم از لحظه ای درنگ یا مباحث خانم شکوهی یا دیگر کتابهای مدرسه مثل مدیریت زمان و بیت و رشد و ... بگید.

مردم تشنه حرف هایی هستند که برای من و شما عادی به نظر میرسد و خودمان را با داشتن قرآن، هنوز بی سواد تصور میکنیم.

و حکومت امام زمان تشنه این دویدن ها و شک نکردن ها...
  خودشان بهمان یاد میدهند و جلسه را میگردانند. با توسل و صلوات بر محمد و آل محمد


نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/٢٦
نظرات

سلام به همه دوستان خوب مربی

میخواستم وبلاگی جداگانه برای عزیزانی داشته باشم که اهل حال و اهل کار برای بچه ها و بزرگترهای امت اسلام و این مرز و بوم و زمینه سازان ظهور دولت حق اند و فایل ها و مطالب و گفت و شنود های خاص تر را برای ایشان داشته باشیم. اما فکر کردم از همین وبلاگ موجود را که پر مخاطب هم شده استفاده کنم و نهایتش اینه که با رمز عبور میشه مطالب خاص تر را در اختیار قرار داد.

لذا کسانی که پیام قبلی را خوانده و قرار است در این تابستان نهضت کلاسهای تدبر در قران برای نوجوانان را داشته باشند بهم ایمیل بزنن تا با دریافت رزومه و دوره های گذرانده و اعلام سیر آموزشی قرانی و تربیتی که در مدرسه دانشجویی قران و عترت دارند بهشون رمز ورود داده شود.

مطالبی که فرستاده می شود صرفا برای شماست و استفاده آن توسط دیگری منوط به ارسال رزومه و ثبت نام و دریافت رمز عبور و داشتن سیرآموزشی خاص خود آن افراد است. دست به دست کردن مطالب و در اختیار قرار دادن امکانات مختلف بدون احساس مسئولیت به داشتن خروجی های مشخص و یادگیری های حساب شده و دنباله دار، نتیجه مطلوبی ندارد. پس قرارمون یادتون نره!

اجازه استفاده از فایل ها و باز کردنشان با رمز عبور تا زمانیست که خروجی دارید و  یا قرار است با اندکی وقفه به خروجی داشتن و خیر رسانی خود (برای خدمت به امام زمان عج) به صورت های مختلف ادامه دهید.


نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/٢٦
نظرات

با سلام و قبولی طاعات و عبادات-  پس از یررسی ها و گفتگوهای و تحقیقات بسیار به نتیجه مثبت رسیدیم و به امید خداوند بعد از ماه رمضان میخواهیم عقد کنیم. ما تصمیم گرفتیم نوع برگزاری مراسم و تمام تشریفات بدون گناه باشد اما راهکارهای کافی در اختیار نداریم تا بتوانیم  تا حدودی رضایت خانواده و اطرافیان را هم جلب کنیم. میخواستم بنده را راهنمایی کنید.

سلام علیکم

رهبر عزیزمان می فرمایند فرهنگ مثل هوا است، اگر شما تامین نکردید از جای دیگر خواهد آمد.

چه خوب است که چند نفر دوست خوب و مومن و خوش فکر دور هم بنشینید و یک بارش فکری خوب را ترتیب بدهید چرا که یدالله مع الجماعه و ملائکه هم در کار جمعی بیشتر به کمک میایند و طرح های خوبی را القا میکنند.

این چند پیشنهاد را هم میتوانید مروری بکنید:

میتونید با یک برنامه ریزی از قبل کارهای خوب زیادی را به کمک جوانترهای فامیل یا دوستان انجام دهید

مثلا کارتهای دعوت از مهمانان را خودتان طراحی کنید و جملات خوبی را رو و پشت آن بنویسید. این کارتها را دوستان و فامیلهای سالهای سال نگه میدارند و گاهی مطلبش را دوباره میخوانند.

کارت های چهل حدیثی توسط دوستان برای خانمها و آقایان جداگانه تهیه و با قیمت مناسبی چاپ شده را از مدرسه قران خریداری کنید و در مراسمتان به مهمانان هدیه کنید.

 کارتهایی هم بنام نکته های زندگی هست برای اینکه همراه با یک خودکار توسط عروس و داماد جداگانه در قسمت خانمها و آقایان به مهمانان هدیه می شود و براتون یادگاری می نویسند.

مراسم عقد و عروسی ما ساده و جمع و جور و در منزل خودمان بود و هر بار حدود 30 نفر از فامیل های برگزیده را دعوت کردیم و سفره عقد ساده و خودمانی را پهن کردیم که آینه اش از روی دیوار آمده بود و دو شمع پارافینی اش از سوپری محله و با شربت و شیرینی و یک پرس چلوکباب در نهایت از هر مهمان پذیرایی شد.

جهت اطلاع شما اگر مراسم و مهمانی هایی دارید که احنمال میدهید غذاهای اضافی را نتوانید مدیریت کنید، به این شماره زنگ بزنید تا دوستان بیایند و برای نیازمندان ببرند: 55147989 به کارگرهای سالن بسپرید که تکه های کباب و ظرفهای سالاد را هم دور نریزند و از بین نرود.

می تونید مراسمتان را با مداحان خوب گرم کنید و از قبل هماهنگ کنید که شعرهای خوب بخوانند و شعرهای سبک نخوانند.

اگر لازم است که مراسم را در سالن برگزار کنید و سود و ضررش را بررسی کرده و جوّگیر رسم و حرف مردم و اینکه همه می کنند ما هم بکنیم نیستید،  می تونید میکروفون مجلس را در اختیار یکی از فامیل های دو طرف که وارد تر است بگذارید تا در قسمت آقایان مجری بشود و از مهمانان بخواهد لطیفه های خوب و یا نکته هایی که روی کارتهای (برای یک عمر زندگی خوب تقدیم به عروس و داماد نوشته اند) را بیایند و حضوراً برای مهمانان بخواند.

اینطوری هم افراد با فامیل دو طرف آشنا می شوند هم حرف هایی که زنده پخش می شوند و جالب هم هست را خوب گوش میکنند.

کلیپ های خوبی را میشود با تصاویری از کودکی عروس و داماد و جملات خوبی از زندگی موفق و تصاویری کلی و دورنمایی از برنامه خرید و رفت و آمد و خواستگاری و بله برون وحضور فامیل و پشت صحنه های زحمات اطرافیان ... تنظیم کرد و یا شعرهای خوب و با محتوایی را میشود فراهم و برای خانمها تکثیر کرد تا در مجلس خودشان بخوانند.

معمولا در مجلس آقایان هیچ خبری نیست و کسی با کسی حرف نمیزند. (البته اگر افراد اهل خیلی از کارهای عجیب و غریب نباشند.)

بهتر است که جملات خوبی از روایات و از خردمندان معروف دنیا را در مورد ازدواج و همسر داری و زندگی و خوشبختی جستجو کرده و روی مقواهایی نوشته و تزیین کرده و دور تا دور سالن  آقایان و همچنین خانمها بزنید تا از این فرصت ها هم استفاده فکری و آموزشی بشود.

همین ها را مجری هم می تواند بعنوان میان برنامه بخواند.

از جملاتی که فامیل نوشته اند می توان در مجلس پاتختی هم استفاده کرد.

 اگر این مجالس متعدد و بیهوده حذف بشود چقدر خوب است، خصوصا این پاتختی که مخصوص خودنمایی و به رخ کشیدن هدایا و سوزاندن دلهای اطرافیان است و کسی حواسش به کارگر زیر خط فقر حاضر در مجلس نیست که وقتی دلش میسوزد چه می شود. لا اقل یکی دو تا از آن ربع سکه های حاشیه ای را اگر هر یکی از خانواده های طرفین به این کارگر ها بدهند دلشان کمتر میسوزد از دیدن اینهمه سکه و جواهرات...

ما در مجلس پاتختی برادرمان با توافق مهمانان قرار گذاشتیم که هر کدام از هدایا را نشان بدهیم و بگوییم که این هدیه را یکی از عزیزان مجلس زحمت کشیده اند و عروس و داماد اسمشان را بعدا روی هدایا می بینند اینطوری اخلاص و صفای کار هم بیشتر حفظ میشود.

گاهی سالن ها مراعات نمی کنند و خودشان موسیقی پخش میکنند. حتی برای مراعات شما که مذهبی هستید موسیقی بی کلام می گذارند اما چه موسیقی هایی آنهم با صدای بلند.

بدانیم که مطرب بودن و طرب انگیز و حرکت ساز بودن موسیقی است که آنرا مناسب لهو و لعب کرده و حرام می کند نه با کلام یا بی کلامی آن. برای همین گاهی موسیقی های مجازی که تلویزیون هم پخش میکنند وقتی با صدای بلند پخش می شود حالت بزن و بکوب و مطرب پیدا می کند.

یا خودتان موسیقی های مناسب و کوتاهی را در اختیار سالن بگذارید و کمی بینش فاصله قرار بدهید که خسته کننده نباشد و یا اصلا تاکید کنید که موسیقی نگذارند.

در عوض خبر از نزدیک شدن زمان نماز و گزفتن وضو بدهند و پس از آن اذان را پخش کنند و از مهمانان برای خواندن نماز دعوت کنند.

چه خوب است که از اول سالنی بگیرید که نمازخانه خوبی داشته باشد و حتی یک امام جماعت هم در مهمانها معین کرده و مهر به تعداد کافی در محل نماز قرار دهید.

خود عروس و داماد هم میتوانند اول وقت بصورت جماعت با همدیگر نمازشان را به جماعت بخوانند و از آن نماز هم عکس خوبی را داشته باشند.

مراقب عکاس و عکسهای خوب یا نامناسب هم باشید واقعا لزومی ندارد که لباس عروسها اینقدر باز باشد و عکسهای نامناسب گرفته بشود و توی آلبوم گذاشته و یا توی اتاق خواب گذاشته و هر خانمی از فامیل یا اطرافیان یا حتی بچه های مهمانان، این عکسها را که  خصوصی و خاص شماست ببینند.

جهت اطلاع دوستان یک  زوج عکاس و فیلمبردار هم داریم که نسبتا مقید و اخلاقی هستند و قیمتهاشون هم خوبه و عکسهای خوبی را میگیرند از جمله اینکه توصیه به این نماز جماعت معنوی میکنند.

خانمهای مجلس هم میتوانند همانجا توسط خانم عکاس و پس زمینه ای که همراه آورده، عکس بگیرند و در لابراتوار مخصوص چاپ شده و بعدا از عروس خانم عکسشان را تحویل بگیرند.

شماره عکاس و فیلمبردار: همسر خانم امینی 09122011185

ضمنا یک خبر تازه از دوستان مدرسه قرانی اینکه:

عکاسخانه سیب: برای آرامش خاطر خانواده های مذهبی: توسط بانوان از عکاسی تا طراحی و چاپ:  09123503318    09125887489

منتظر نکات شما در قسمت نظرات همین پست هستم و اما یک هدیه دیگر:

یکی از دوستان از جناب دکتر غفرانی سوال کردند که : اگر مراسم عروسی مان را در ایام قمر در عقرب برگزار کنیم اشکالی دارد؟  ایشان پاسخ دادند:

با سلام به شما و سلام به مقام والای زن که اگر خودش را به درستی بشناسد می تواند مظهر صفات جمال الهی و سرچشمه ی عقلانیت و شور و نشاط و امید و زندگی باشد و نگاهها را آسمانی کند.
پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و ضیافت با شکوه آن و ازدواجتان را به شما تبریک می گویم.
در زمینه ی مسائل نجومی و احکام آن اطلاعات لازم را ندارم لطفا از دفتر مرجع خود و یا از افراد مسلط در این زمینه بپرسید.
احتمال می دهم که زمان « عقد » شما مهم بوده و زمان « مراسم » شما خیلی تحت تاثیر موقعیت ماه نباشد.
حتما با یک نامه ی زیبا مادرمان حضرت زهرای أطهر سلام الله علیها و آخرین حجت الهی عجل الله تعالی فرجه الشریف را هم توسط حضرت معصومه سلام الله علیها به مراسمتان دعوت کنید و مراسمتان را در شأن آن دو مهمان عزیز مدیریت کنید و مطمئن باشید که آنها می آیند و برایتان هدیه هم می آورند.
امیدوارم بتوانید با خودسازی لازم ، عاقلانه ازدواج و مومنانه زندگی و عاشقانه خالقتان را بندگی کنید. إن شاء الله تعالی.

نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/٢٥
نظرات

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامی پر رنگ جدی، با عطر صلوات بر محمد و آل محمد

و حس خدمت به امام زمان در هر گوشه و با هر توان.
حرکتی جهادی را از این ماه مبارک و عزیز شروع میکنیم و در ادامه سال ادامه اش خواهیم داد، با برگزاری کلاسهای گسترده و متعدد تدبر برای نوجوانان راهنمایی و دبیرستان و دانشگاهی در هر مرکز و پایگاه ممکن.
الغرض شروع قصه اینگونه است که:
حدود 4 سال است استاد رجبعلی در مسجدی در شهر آرا (همونی که قصه اش در مقدمه کتاب تربیت دینی اومده و یک زمانی منهم ازاونجا پا گرفتم و فعال شدم)
شروع کرده اند به تدریس تدبر و مرور سوره ها و کتابها برای نوجوان بصورت ترم به ترم و البته ساده و روان بدون پرداختن سنگین به مباحث روشی آن.
و عجیب جواب داده و معجزه قران اینگونه بوده که این شکل خواندن قرآن که پر از گزاره های کاربردی و معنی کردن های مفهومی است نه فقط یک کلمه ای،
خیلی به نوجوانها و جوانها چسبیده و گروه گروه توانمند شده اند و گروه های بعدی را خودشان سرپرستی و ادراه میکنند.
یعنی ساعت هایی که کلاسها هست وقتی وارد مسجد می شوند می بینند که چندین حلقه تشکیل شده و هر کدام دارند یک جلد از تدبرها را کار میکنند.
بچه ها از اینکه بر اساس کتابهای معتبری جلو می روند و

نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/٢٢
نظرات

سلامی از دل ماه های بزرگ رجب و شعبان و ماه مبارک رمضان و آرزوی استفاده بیشتر از روزها و شبها و ساعات و لحظات بزرگ ماه شعبان و آماده شدن برای روزه داری و شب زنده داری و نفس کشیدن و خوابیدن و زندگی کردن با عمق و برکت و ایمان و طی مراتب تکامل و نزدیک شدن به پیامبر عزیزمان در ماه رمضان.

قبل از هر چیز برای سالم سازی جسمی خود تلاش کنیم تا از سموم و خلط های مضری که در بدن جمع می شود و ضعف و سستی و بی رمقی و بی حوصلگی را ایجاد میکنند رهایی یابیم. از سوی دیگر چیزهایی بخوریم که خون ساز و تقویت کننده و فراهم آورنده ویتامین ها و پروتئین و املاح لازم برای بدن است.

پس با مراجعه فوری به مراکز طب سنتی و اسلامی در جای جای شهرها و محله ها و حتی بعضی عطاری های قدیمی و افراد با تجربه و پر مطالعه بتوانیم نسخه مناسب برای مزاج خاص خودمان را پیدا کنیم. چون هرکسی نوع مزاجش و نوع مشکلاتش با دیگری فرق میکند. یکی از بس سردی خورده گرفتار شده و یکی از بس گرمی خورده موتور کبدش داغ کرده و دارد از کار می افتد!

انگار قرار است در این ماه هم به سلامتی جسممان بیشتر توجه کنیم تا


نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩٤/۳/۱٢
نظرات

سلام

گاهی آدم شگفت زده می‌شود از قیمت یک جمله‌ای که معلوم نیست اول، آن جمله بود، بعد گوینده‌اش یا اول گوینده بود و بعد جمله‌اش! 

انسان در می‌ماند خدا بود که گفت، یا بنده او؟ 

هیچ مخلوقی به اندازه کلام محل تجلی خدا نیست

 و به انسان امکان بهره‌مندی از کلام داده شد
کلام خیلی زود می‌تواند انسان را به سه کنجی اول مرغ یا اول تخم مرغ بکشاند و در غالب موارد این سه کنجی دلالت بر اعجاز دارد

 اصلا می شود فرهنگنامه‌ای درست کرد که در آن موارد و مصادیق اول مرغ یا اول تخم مرغ جمع آوری شوند.

 جمله "ما باید پرچم اسلام را در انتهای افق بر زمین بکوبیم" از آن جمله هاست! جا دارد انسان پای این جمله بمیرد و معلوم نشود مرگ اول بود یا این جمله!

سوره‌ای برای به آخر خط رسیده‌ها!     

               دو متن از وبلاگ: "عطر ریحانه" استاد رجبعلی:


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب