نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩۳/٩/۱٥
نظرات

سلام- همسرم مربی پرورشی پسران هستند و هر چه میکنند با بچه ها خوشرفتار و با حوصله باشند بدلیل شلوغی کلاسها امکان ندارد و ناچار می شوند گاهی نقش ناظم را هم بازی کنند. چه پیشنهادی دارید؟

سلام علیکم- مربی پرورشی و دینی اصلا نباید نقش ناظم را بازی کند. حتی اگر مدیر از او بخواهد قبول نکند. اینکه اسم مربی را میگذارند معاون پرورشی گاه باعث می شود که این مربی به بچه ها ورزش صبحگاهی هم بدهد یا سر صف ساکتشان کند به غیبت ها هم رسیدگی کند و ...
مربی باید کاملا خوش اخلاق و جذاب و خلاق و متنوع باشد و گاهی جدی و گاهی شوخی با بچه ها حرف بزند تا همزمان با اینکه کلاس را ساکت و متوجه نگه میدارد بتواند ارتباط گیری هم بکند و حرفهای غیرمنتظره بزند. سوال کند گفتگو و تفکر ایجاد کند مسابقه راه بیندازد حتی بدون نیاز به جایزه. کافیست بگویی ببینم کی میتونه به این سوال جواب بده. یا کی میتونه راجع به این موضوع تحقیق کنه. باید بچه ها را بصورت فردی در زمانهای خارج از کلاس تحویل بگیرد تا احساس کنند در نگاه مربی خیلی ویژه هستند و روی آنها حساب خاص باز می شود. باکسانی هم که نمیخواهند سر به راه باشند اصلا در نیفتد. بچه ها بازیگوشی های خودشان را دارند و در سالهای بعد از خاطرات این روزهایشان تصمیم می گیرند که آدمهای مذهبی را دوست داشته باشند یا نه. لذا با مراعات ارتباطات خوب در هر حالت باعث می شوید که راه هدایت او در آینده بسته نشود.
اگر کلاس را نتوانید کنترل کنید باید راهی پیدا کنید که کلاس نصف بشود و هر بار با نیمی از کلاس گفتگو کنید و نیم دیگر در کتابخانه یا کلاسی دیگر با حضور یک معاون مشغول به کاری باشند و وارد گفتگوهای خصوصی خود نشوند.
یا اینکه کلاس را دو گروه کنید و به شکل دو نیم دایره داخلی و خارجی بنشینند. نیمی از زمان را نیمه اول جلویی با شما گفت و شنود داشته باشند و دومی ها هم ملزم به خوب گوش دادن باشند و نیم دیگر زمان جابجا بشوند و با گروه دوم گفتگو کنید. اما در آخر هر بجث از گروه دیگر هم سوالاتی بژرسید تا معلوم شود چقدر توانسته اند خوب بشنوند. اینطوری هم تقویت شنیدن است هم موظف اند که سکوت کنند هم با نصف بچه ها کلاس داری آسان تر است. فقط برای اینکه مبصر گروه دومی که عقب تر نشسته اند نشوید و سر به سر همدیگر نگذارند هر بار یک یا دو نفر از خودشان را مسئول نوشتن اسامی شان و امتیازهای هر کدام یا اشتباهات احتمالی شان کنید. اینطوری باز هم شما نقش مثبت خود را با تذکر دادن مرتب خراب نمیکنید و خود نظارتی ایجاد میکنید. اگر توانستید روش های کلاس داری را در کلاسهای فلسفه برای کودک یاد بگیرید.

اگر مربی خیال کند که قرار است همه را درست کند همه را وادار به نماز خواندن کند یا همه از او استقبال کنند لذا مرتب توی ذوقش می خورد و عصبانی می شود چون چنین خبرهایی حتی در مدارس مذهبی هم نیست چه برسد به خانه هایی که سگ دارند و ماهواره دارند و بساط توهین و کتک و نا آرامی های مختلف همیشه برپاست. شما باید کار خودتان را بکنید و نیکی کنید و در دجله اندازید برای اینکه سالهای بعد ایزد در بیابان به شما و آنها دهد باز.

هدایت تنها دست خداست اما من و شما می توانیم خیلی مومن تر و معنوی تر و نماز شب خوان تر و صاف و پاکتر باشیم.

 با همسر و فرزندانمان خوشرفتار و با اغماض

 و برای خودمان حریص به یادگرفن و عالم و فقیه در دین شدن و کلی بازی و طنز و شوخی یاد گرفتن. و قبل از کلاسها دو رکعت نماز توسل خواندن و کلاس را به خودشان سپردن.

نفس خیر چنین ذخیره ایست که اثر می کند.


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب