نکاتی برای پشتیبان مربیان و مبلغان با تخصص کودک نوجوان و خانواده
 

 
 
نویسنده : مریم ادیب
تاریخ : ۱۳٩۳/٥/٢
نظرات
سلام . طاعاتتان قبول. به عنوان مربی در مهد مشغولم وبا کودکان چهار پنج ساله کار میکنم.گاهی مواردی پیش میاد که نمیدونم بهترین و مناسبترین برخورد چیه؟
 1.کودکی در کلاس دارم که دایما یارکشی میکنه وکودکان دیگه رو برعلیه یک نفر تحریک میکنه که همه با فلانی قهر باشیم واون کودک هم دایم گریه میکنه که خاله اینا بامن قهرن . با صحبت مشکل حل نمیشه ومخصوصا جری تر ومصمم تر در ادامه قهر میشن. 

انشا الله با کمک گرفتن از خدا و توسل به اهلبیت پیامبر (علیهم السلام) در لحظه ها خودشان بهمان یاد بدهند که چه کنیم. اتقوا الله و یعلمکم الله.

آخرین روزهای ماه مبارکه. از خدا فهم و ایمان و ثبات و قرار بیشتر و عمیق تری را برای همدیگر بخواهیم. خودمان و هدف زندگیمان و راه های رسیدن به آنرا پیدا کنیم. طلب ظهور اماممان را در صدر دعاها قرار بدیم که فرج همه ما در همین است.

پاسخ1- کاری کنید مشکلی که برای بقیه درست می کند تبدیل به مشکل برای خودش بشود. مثلا بگید ما یک جمع هستیم که اگر خوش بگذرد به همه مان و اگر بد بگذرد به همه مان بد می گذرد برای همین باید بتونیم همدیگر را خوشحال کنیم.
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند را براشون معنی کنید و توضیح بدید تا کم کم در روزهای بعدی حفظ بشوند. بچه ها ذهنی آماده و قوی دارند. هم می فهمند و هم برای سالهای بعد ذخیره می کنند. لذا گفتن حکایت ها و ضرب المثل ها و اشعار معروف برایشان خیلی خوب است.

بعد بگید هر کسی از این به بعد بگوید بچه ها با کسی دوست نشید، باید برود بیرون پشت در بایستد تکان هم نخورد تا خسته که شد صداش کنیم بیاد یه گوشه بنشینه.

ان احسنتم احسنتم لانفسکم و ان اساتم فلها. هر کسی خوبی کند به خودش و هر کسی بدی کند به خودش بر می گردد.

این کار را اگر تکرار کردند، محرومیت از حضور در جمع را انجام بدید تا بفهمد هر کس مشکلی درست می کند به خودش بر می گردد.

از طرفی بچه ای که مرتبا مظلوم واقع میشه را مامور توزیع غذایی، وسیله ای چیزی در برنامه هر روز مهد بکنید. اونوقت بگید امروز اگر کسی بد برخورد کرد بهش فلان غذا یا وسیله را نده. اگر ببینند که روزی شان به دست او افتاده باهاش چپ نمیکنند.

2. مناسب ترین برخورد یا تنبیه برای این سنین چیه؟ تاکودک از مربی حرف شنوی داشته باشه وسرپیچی نکنه؟

 با همین طرفندها باید با بچه ها تا کرد. اما نباید تلخ و تند و قهرو شد. مربی ها باید مراقب آسیب ندیدن بچه ها باشند اما حرف شنوی از خود را وحی منزل ندانند.

همه دنبال این هستند که چه کنیم بچه ها کاملا از ما اطاعت کنند. این فکر از ژایه اشتباه است. اگر بچه ای نمیخواهد بازی خاصی را بکند ولش کنید بگید باشه شما بشین نگاه کن. بچه ها سرشار از زندگی و نشاط اند. اگر مشکل عمده ای نداشته باشند خودشان همراه می شوند. با آن که غم و دردی دارد هم که در نمی افتند.


 
 
سلام بر همه دوستان خوب- لیسانس ریاضی و علوم کامپیوتر، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و علاقمند و پیگیر در یادگیری مفاهیم آیات و روایات هستم. نویسنده و مدرس کتابهای تربیت دینی کودک و نوجوان، لحظه ای درنگ (پرورش مهارتهای تفکر) و جزوه قرآن فکری، و مسئول گروه و وبلاگ مربیان قرآن پژوه کودک -نوجوان و خانواده هستم و در مدرسه دانشجویی قران و عترت دانشگاه تهران تدبر ترم1 و 2 و 5 را در ترمهای مختلفی درس میدم. .همچنین همکاری با دوستان از جمله خانمها دستغیب، حکیمی، شکوهی و هاشمی در تنظیم کتابهای آماده چاپ: پرورش تفکر کوچک و بزرگ، کاردستی ها و نقاشی های خلاق، بازی ها و فعالیت ها برای بچه ها خوشبخت، آموزش نظم و ترتیب، جشن ها و مناسبتهای شاد و خلاق و جشن عبادت و البته کلی دوست و همکار در تهران و شهرستان داریم که پخش کتابها یا برگزاری کلاس های کودک نوجوان یا خانواده را با هماهنگی و پشتیبانی گروه اجرا می کنند. اگر می خواهید شما هم با دغدغه رهبری همراه شده و مربی کودک نوجوان یا خانواده بشوید یا در زمینه های فرهنگی مفید نقش آفرینی موثرتری داشته باشید: کلاسهای هر ترم در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برای ثبت نام در دوره های تدبر در قران، دوره های رشد، پرورش تفکر، ساختار وجودی انسان و ... را در سایتش ببینید. http://ahlebaytschool.ir/ تلفن: مدرسه اهل بیت نبوت علیهم السلام (زیرمجموعه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) برای هماهنگی کلاسها و سفارش پست و ارسال کتاب: 66464377. آدرس کانال مربیانمون: https://telegram.me/morabiane_koodak پر سعی و با خشیت باشید. :)

مریم ادیب